Nowy znak drogowy D-54 Strefa czystego transportu. Co oznacza?

znaki drogowe fot. Adobe Stock
Nowy znak drogowy D-54 "Strefa czystego transportu" pojawi się na polskich drogach lada dzień. Co oznacza?
Marta Kosakowska / 04.04.2018 10:45
znaki drogowe fot. Adobe Stock

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadza nowy znak drogowy D-54 "Strefa czystego transportu". Informacja pojawiła się na rządowym serwisie internetowym Rządowego Centrum Legislacji. W wyznaczonych rewirach będą mogły poruszać się jedynie samochody elektryczne, napędzane na wodór i gaz ziemny CGN. Pojawienie się na polskich drogach nowego znaku wynika z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Polskie władze - wzorem innych krajów Unii Europejskiej - chcą ograniczyć ilość pojazdów, które mogą poruszać się w centrach miast.

Co oznacza nowy znak D-54?

Znak D-54 "Strefa czystego transportu" będzie wyznaczał obszary w mieście, w obrębie których będą mogły poruszać się jedynie pojazdy z ekonapędem. Znak przedstawia zielony samochód obramowany kołem, nad którym znajduje się napis "Strefa". Pojawi się również nawiązujący do niego znak D-55, odwołujący "Strefę czystego transportu", na którym wizerunek samochodu jest przekreślony.

Od lipca 2018 roku pojazdy ekologiczne będą oznakowane. W 2020 roku ekosamochody będą miały specjalne tablice rejestracyjne. Kierowcy pozostałych pojazdów, chcąc w wjechać do strefy, będą musieli liczyć się z uiszczeniem opłaty w wysokości od 2,5 zł do 25 zł za dobę.

Za niestosowanie się do nowego znaku drogowego, zgodnie z kodeksem wykroczeń, będzie groził mandat wysokości 500 zł. 

Kto nie przestrzega ograniczeń w dostępie do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych. — jak głosi przypis Dodany przez art. 48 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317), która weszła w życie z dniem 22 lutego 2018 r.

- podaje portal legeartis.org.

Co wolno, a czego nie wolno podczas jazdy rowerem?

Kiedy znak "Strefa czystego transportu" wejdzie w życie?

Nowe przepisy mają wejść w życie dzień po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Miasta będą mogły tworzyć ekostrefy od połowy 2018 roku. Zgodnie z zapowiedziami, w Polsce ma powstać 6 tysięcy punktów, w których będzie można ładować samochody elektryczne. Prognozy mówią, że do 2025 roku na polskich drogach będzie jeździć około milion takich pojazdów.

Co sądzicie o nowych przepisach? Są potrzebne?

Przeczytaj:

Koniec z mandatami za brak prawa jazdy
Termin wymiany prawa jazdy po ślubie