Nowe barwy na fladze narodowej oraz inny wizerunek godła państwowego

flaga polski fot. Fotolia
Myślicie, że te zmiany są niezbędne?
flaga polski fot. Fotolia
Rząd PiS chce zmienić barwy flagi narodowej oraz wizerunek godła. Dlaczego? W wielu polskich urzędach podobno nie ma zachowanej jednolitości co do wyglądu godła oraz barw flagi. Dla uściślenia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji proponuje zmiany, które powinny być wdrożone do 2018 roku. Skąd ta data? W 2018 Polska świętować będzie stulecie odzyskania niepodległości. 

Posłanka PiS chce, aby Sejm uroczyście uczcił setną rocznicę objawień fatimskich. Wygląda na to, że stajemy się państwem kościelnym

Biel i czerwień

Polska flaga narodowa składa się z dwóch kolorów – bieli i czerwieni, które określone są współczynnikiem w tzw. przestrzeni barw CIELUV. Jak podaje resort kultury, kolory te są trudne do odwzorowania i w niektórych formatach wyglądają jak lekko szary oraz buraczkowy. To dlatego MSWiA proponuje określenie barw narodowych we współcześnie określonych paletach barw. Najprawdopodobniej czerwień będzie wybrana z dwóch propozycji kolorystycznych i będzie to albo karmazyn, albo cynober.

Dzieje się tak, bo barwy dobierano do bandery na płótnie wełnianym. Te same wartości na innej tkaninie przyniosą odrębny efekt. W dodatku współrzędne CIELUV są trudno przekładalne na inne formaty.
– grafik Andrzej Ludwik Włoszczyński

Nowe godło

Zmianie ulec ma też godło. Orzeł malowany jest pędzlem. W dobie komputeryzacji to rozwiązanie się jednak nie sprawdza. To dlatego z orzełka zniknąć mają półcienie, a jego kształt będzie bardziej wyrazisty. Dodatkowo w koronie orła pojawić się ma krzyż, co według ekspertów, byłoby umotywowane heraldycznie.

Czy politycy PiS nienawidzą kobiet? 

Kwestią otwartą jest dodanie do korony krzyża. Byłoby to silnie umotywowane heraldycznie, jednak obawiamy się, że sprawa nabrałaby kontekstu politycznego.
- jeden z polityków PiS

 
 

Redakcja poleca

REKLAMA