nowy typ koronawirusa w Europie fot. Adobe Stock

Nowa mutacja koronawirusa w Europie. Jest jeszcze bardziej zaraźliwa?

Druga fala koronawirusa uderzyła ze zdwojoną siłą. Okazuje się, że w tym momencie mamy do czynienia z kilkoma szczepami patogenu. Jedna z mutacji odpowiada za największą liczbę zakażeń.
Urszula Wilczkowska / 06.11.2020 12:37
nowy typ koronawirusa w Europie fot. Adobe Stock

Zwykle mówi się tylko o jednym koronawirusie, jednak okazuje się, że w samej Europie jego wariantów jest co najmniej cztery: 20A.EU1, 20A.EU2, S:S98F oraz S:D80Y. Pierwszy z nich, mający aż 4 mutacje odpowiada za znaczącą większość zakażeń na kontynencie.

Publikację naukową dotyczącą koronawirusa i jego odmian opublikowali europejscy specjaliści do spraw epidemiologii, mikrobiologii oraz wirusologii na portalu MedRxiv.org. Wyniki badań są zaskakujące.

Nowa mutacja koronawirusa w Europie

Okazuje się, że chociaż żaden z typów patogenu nie dominuje we wszystkich krajach Europy, jeden z nich, a konkretnie 20A.EU.1, jest szczególnie zaraźliwy. To on wywołuje znaczącą liczbę przypadków między innymi w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Królestwie Niderlandów. Mutacja koronawirusa powstała latem w Hiszpanii. Gdy jednak otwarto granice kraju, rozprzestrzenił się po całym kontynencie.

W ten sposób 20A.EU1 odpowiada za:

  • 88% wszystkich zakażeń w Hiszpanii;
  • 90% zakażeń w Wielkiej Brytanii;
  • 60% zakażeń w Irlandii;
  • 40% zakażeń w Szwajcarii;
  • 35% zakażeń w Królestwie Niderlandów.

To jednak nie jedyna kraje, w których odnotowano zmutowany patogen. Wykryto go również u obywateli Francji, Niemiec, Belgii, Norwegii i Szwecji. Bardzo prawdopodobne, że dotarł także do naszego kraju.

W Polsce od początku pandemii za pomocą testów wykryto ponad 495 tysięcy zakażeń, 7287 osób zmarło. Według danych ministerstwa zdrowia, obecnie blisko 19,5 tysiąca osób z koronawirusem przebywa w szpitalu, 433 tysiące osób jest objętych kwarantanną, a 42,5 tysiąca osób - dozorem epidemiologicznym.

Źródło: o2.pl, medrxiv.org

To też może cię zainteresować:
Narodowa kwarantanna coraz bliżej? 27 tysięcy przypadków dziennie przybliża termin lockdownu
WHO: świat musi przygotować się na kolejną pandemię
W tym roku nie będziemy świętować podczas sylwestra? Premier Morawiecki odpowiada