Zmiany związane z koronawirusem dotknęły większość obszarów naszego życia. Zamknięto szkoły, wiele miejsc publicznych, a w kraju panuje stan epidemii. Specjalne środki ostrożności dotyczą też strefy duchowej.
W tym roku święta wielkanocne wypadają 12 kwietnia. Z powodu koronawirusa nie możemy liczyć jednak na ich tradycyjne obchody. Episkopat wydał oświadczenie, w którym poinformowano o szeregu zmian, jakie dotkną Kościół. Jedna z nich dotyczy tzw. „święconki”, czyli święcenia pokarmów.
Czy święconka w 2020 roku się odbędzie?
Biskupi nie zalecają tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach parafialnych, jednak nie wydano oficjalnego zakazu dla tej tradycji. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju, Episkopat namawia wiernych, żeby samodzielnie pobłogosławili pokarmy przed śniadaniem wielkanocnym.
Należy ten obrzęd przeprowadzić zgodnie z księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350.
Liturgia Triduum Paschalnego w czasie koronawirusa
Zmiany będą dotyczyć także Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. Biskupi postanowili ograniczyć obrzędy w tych dniach do minimum i zamierzają odprawić więcej niż jedno nabożeństwo dziennie. Ma to na celu podzielenie wiernych na mniejsze grupy.
Do tej pory duchowni udzielili wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Okres wielkanocny jest jednak najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej. W związku z tym planuje się przeprowadzenie obrzędów dla chętnych.
W Polsce z powodu koronawirusa zachorowały już 452 osoby (21 marca). Zmarło 5 chorych. W całym kraju panuje stan wzmożonej ostrożności. Większość obywateli pozostaje na dobrowolnej kwarantannie, unikając miejsc publicznych. Ograniczenia w życiu publicznym mogą potrwać jeszcze kilka tygodni.
Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie: