Muzeum Katyńskie fot. materiały prasowe Muzeum Katyńskie

Muzeum Katyńskie nominowane do im. Miesa van der Rohe

Wiecie o jakie chodzi?
Małgorzata Machnicka / 22.02.2017 12:54
Muzeum Katyńskie fot. materiały prasowe Muzeum Katyńskie

Gmach stołecznego Muzeum Katyńskiego znalazł się wśród pięciu finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe (niemieckiego architekta modernistycznego) nadawana przez Komisję Europejską. To ta sama nagroda, którą w 2015 roku zdobył gmach filharmonii w Szczecinie.

Chyba nikomu nie musimy uświadamiać, że to bardzo prestiżowy konkurs. Wyróżnienie jest wręczane co dwa lata. W konkursie, budynki najpierw opiniowane są przez ekspertów krajowych, a następnie europejskie jury wybiera obiekty do finałowego zestawienia.

Oto najpiękniejszy budynek w Europie!

fot. materiały prasowe Muzeum Katyńskie


Muzeum Katyńskie, oddział Muzeum Wojska Polskiego, zostało otwarte w 2015 roku. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych opowiadana jest historia zbrodni i prezentowane są przedmioty wydobyte z mogił katyńskich. Muzeum, którego projekt jako jedyny reprezentuje Polskę w tegorocznej edycji konkursu, obejmuje południową część Cytadeli Warszawskiej z trzema zabytkowymi budynkami i centralnie usytuowanym symbolicznym Lasem Katyńskim.

Najwyższy drapacz chmur powstanie w Warszawie!

Poza projektem warszawskiego muzeum w gronie finalistów znalazły się: deFlat Kleiburg w Amsterdamie, Ely Court w Londynie, Kannikegården w duńskim Ribe oraz Rivesaltes Memorial Museum (południowa Francja).

Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 26 maja, a konferencja prasowa, na której poznamy werdykt, ma mieć miejsce 16 maja. Trzymamy kciuki za Warszawę!


fot. materiały prasowe Muzeum Katyńskie