Warszawa fot. Fotolia

Najwyższy drapacz chmur w Warszawie - Chmielna Business Center

Jego budowa zacznie się jeszcze w tym roku!
Małgorzata Machnicka / 18.11.2016 12:54
Warszawa fot. Fotolia

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie, między ulicami Chmielną, Jana Pawła II i Alejami Jerozolimskimi. Ratusz wydał właśnie pozwolenie na budowę Chmielnej Business Center.

Drapacz chmur ma być o 40 centymetrów wyższy od najwyższego do tej pory londyńskiego The Shard i o 73 metry od Pałacu Kultury i Nauki. Będzie miał 230 metrów wysokości do dachu oraz 80-metrowy maszt, co daje razem dokładnie 310 metrów. Tym samym Warszawa dołączy do Moskwy, Londynu i Frankfurtu - miast, które mają budynki ponad 300-metrowe.

Polska jest taka piękna!


fot. Chmielna Business Center
Za projekt biurowca odpowiedzialna jest brytyjska pracownia Foster and Partners. To nie pierwszy budynek zaprojektowany przez to biuro. Urodzony w Manchesterze Norman Foster, jest również autorem słynnego już Metropolitan, biurowca obok placu Piłsudskiego.

Budowa Chmielnej Business Center będzie rozłożona na kilka etapów. Cały kompleks ma mieć aż 140 tys. mkw powierzchni. W sumie powstaną trzy budynki o wysokości: 80, 100 i 310 metrów. Najwyższy z nich stanie przy Chmielnej 69. Ma być gotowy w 2020 roku, a mniejsze wieżowce zostaną oddane do użytku rok wcześniej. Budową zajmie się słowacki deweloper HB Reavis, który wykupił tę działkę jeszcze w 2011 roku za kwotę, bagatela, 171 mln złotych.

Tagi: Warszawa