Centrum dialogu przełomy fot. Fotolia

Najpiękniejszy budynek świata - Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

Wiecie już w którym mieście?
Małgorzata Machnicka / 21.11.2016 11:03
Centrum dialogu przełomy fot. Fotolia

Otwarte na początku tego roku Centrum Dialogu Przełomy na placu Solidarności to oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Twórca budynku, architekt Robert Konieczny tłumaczył, że główną ideą powstania Centrum było połączenie dwóch punktów w historii Szczecina "przedwojennego kwartału z kamienicami oraz powojennego placu, gdzie podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło szesnaście osób".

Polskie biuro projektowe pokonało najsłynniejsze biura projektowe świata i zostało nagrodzone Grand Prix podczas zakończonego w piątek Światowego Festiwalu Architektury. Do Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie powędrowały dwa tytułu: najlepszego budynku świata oraz najlepszego na świecie budynku kultury 2016. Centrum zostało wybrane spośród 16 innych projektów.

Najwyższy budynek w UE powstaje w Warszawie!

Stała wystawa obejmuje wydarzenia społeczne i polityczne lat 1939-1989. Główne wątki ekspozycji to nazistowski Szczecin, polonizacja Pomorza Zachodniego i przełomy 1970/71, 1980/81 oraz 1988/89.

 

Jutro wykład w Warszawie fot. Juliusz Sokołowski #wykład #centrumdialoguprzełomy #europeanpublicspace #szczecin

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Robert Konieczny (@robertokonieczny)

Jury pod przewodnictwem architekta Davida Chipperfield’a uznało, że projekt Koniecznego wzbogaca miasto i życie miasta.

Jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią przestrzeń publiczna z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób.

Światowy Festiwal Architektury co roku prezentuje najlepszą architekturę powstałą na przestrzeni ostatnich miesięcy. W ubiegłym roku nagrodę World Building of the Year zdobył Ole Scheeren za projekt bloków mieszkalnych w Singapurze.

Przypominamy, że to już druga nagroda dla miasta Szczecin. Pierwsza powędrowała rok temu za Gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.


fot. Fotolia/Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza