Uśmiechnięte dziecko fot. Fotolia

1,5 tysiąca na nianię dla pracujących rodziców! Rusza projekt wsparcia "Małopolska Niania" dla rodzin z małymi dziećmi

Program będzie kosztował 750 tysięcy złotych i będzie realizowany w 2017 i 2018 roku. Kto może starać się o dopłaty do niani?
Edyta Liebert / 08.03.2017 11:46
Uśmiechnięte dziecko fot. Fotolia
Rodziny zamieszkujące region Małopolski znajdują się w niekorzystnej sytuacji z uwagi na bardzo słaby dostęp do żłobków. Dlatego województwo zdecydowało o wprowadzeniu samorządowego pilotażowego programu pomocowego, który ma wesprzeć pracujących rodziców. Niezależnie od dochodów!

Kto zna lukę w prawie, może pobierać pieniądze na każde dziecko z programu Rodzina 500 plus!

Projekt brzmi nowatorsko, a samorządowcy chcą działać z rozmachem. "Małopolska niania" ma funkcjonować w maksymalnie 30 gminach, gdzie o żłobki jest najtrudniej. Nie oznacza to jednak, że ma on zastąpić inwestycje – żłobki są w budowie i będą powstawać. Z badań wynika, że 1/3 rodziców szukających możliwości opieki nad dzieckiem preferuje zatrudnienie niani, a podobny procent preferuje oddanie dzieci do żłobków- głównie z powodu minimalizacji kosztów. W Małopolsce miejsc w takich placówkach wystarczy zaledwie dla ok. 6 proc. dzieci w wieku do 3 lat. To średnia dla województwa, w większości gmin jest znacznie gorzej. Ile to będzie kosztować?

Małopolska niania - droga czy tania?
Program będzie kosztował 750 tysięcy złotych i będzie realizowany w 2017 i 2018 roku. Pokryty zostanie w 2/3 przez województwo, resztę zapłaci gmina. Każda rodzina biorąca w nim udział otrzyma przez 10 miesięcy po 1,5 złotych na zatrudnienie opiekunki do dziecka, które nie ukończyło 3. roku życia. Niania może być osobą z rodziny (musi to być osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 lat - w przypadku kobiet  i 65 lat - w przypadku mężczyzn) lub osobą "obcą", i to wskazaną przez rodziców – co więcej, jej zarobki mogą przekroczyć  1,5 tysiąca złotych, lecz ten "naddatek" pokryją już rodzice z własnej kieszeni. 

Udają samotne matki, żeby pobierać pieniądze na pierwsze dziecko z programu Rodzina 500 plus

- Jak program się sprawdzi, rozszerzymy jego zasięg i przeznaczymy na niego więcej pieniędzy - deklaruje marszałek województwa Jacek Krupa. Ale zaznacza, że to pilotaż pokaże, czy rzeczywiście jest zapotrzebowanie na taką pomoc finansową. 

Kup ubezpieczenie bez wychodzenia z domu i bez przepłacania - na stronie Link4 kody promocyjne.

Kto może przystąpić do programu?

O udział w programie może starać się każdy rodzic, niezależnie od modelu rodziny, czy statusu ekonomicznego. Warunkiem jest bycie zatrudnionym. Decyzję o zakwalifikowaniu się do programu i wysokości dotacji będzie podejmowała gmina  na podstawie czynników dochodowych, wielodzietności, dostępu żłobków oraz niepełnosprawności.
Gminy wytypowane do programu "Małopolska niania" to: Grybów (gmina wiejska), Krzeszowice, Nowy Targ (gm. wiejska), Lisia Góra, Biecz, Korzenna, Dobczyce, Nowy Wiśnicz, Stary Sącz, Sułkowice, Krynica-Zdrój, Jabłonka, Dąbrowa Tarnowska, Bochnia (gm. wiejska), Oświęcim (gm. wiejska), Mszana Dolna (gm. wiejska), Łącko, Wojnicz, Mogilany, Czarny Dunajec, Wadowice, Skawina, Alwernia, Wielka Wieś, Świątniki Górne, Bukowina Tatrzańska, Kęty, Myślenice, Dębno, Chełmiec. Większość gmin deklaruje udział w programie, ale dopiero za kilka tygodni okaże się, w których z nich rzeczywiście będzie można starać się o pieniądze na zatrudnienie niani. 

Pobierają 500+ i siedzą w domu. Jak wygląda ich życie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/03.04.2017 16:57
Mk nie wymądrzaj sie tyle bo nie kazdy wynajmuje pokoje i jezdzi merolami! zal ci d*** sciska to kupuj pole i stawiaj chalpe na podhalu
/31.03.2017 17:08
I co z tego? Nianie podniosa stawke i wyjdzie na to samo. Tak u nas w gminie z doplatami do zlobkow bylo....
/31.03.2017 09:37
A gdzie jest napisane ze to dla biednych gmin? Czytałam ze dla takich, w ktorych jest za mala ilość zlobkow w stosunku do zapotrzebowania. Kryterium dochodowe będzie brane pod uwagę w przypadku zbyt dużej ilosci chętnych. Dla studentów jest duzo programów pomocowych- oprócz socjalnych, jest np stypendium za wysoka srednia. Ale zeby je dostac, trzeba sie uczyć, a nie marnować czas na necie. Rodzice, którzy otrzymają dofinansowanie niani rowniez muszą spełnić warunek- iść do pracy, wiec nie za darmo.
POKAŻ KOMENTARZE (4)