Test na Covid-19 fot. Adobe Stock

Lekarka zdradza smutną rzeczywistość polskich medyków. „Moglibyśmy robić 50 testów na Covid, robimy 3”

W laboratoriach brakuje odczynników, które są niezbędne do wykonania testów na koronawirusa.
/ 15.10.2020 11:42
Test na Covid-19 fot. Adobe Stock

W ostatnich dniach sytuacja epidemiologiczna w Polsce pogarsza się niemal z minuty na minutę. Liczba nowych zakażeń rośnie i osiąga rekordowe wartości, a medycy obawiają się dalszego rozwoju zdarzeń. I chociaż w laboratoriach przeprowadza się coraz więcej testów na Covid-19, wciąż jest to znacznie mniej, niż mogliby wykonywać medycy. 

Ile testów na Covid robi się w Polsce?

Głos w tej sprawie zabrała dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, która w programie „Newsroom” wyjawiła, że w laboratoriach brakuje odczynników koniecznych do wykonywania testów diagnozujących koronawirusa.

Diagności laboratoryjni stają na rzęsach, żeby pozyskać sprzęt i odczynniki. A teraz wiele laboratoriów covidowych w kraju boryka się z brakiem odczynników. Niektóre laboratoria nie pracują od tygodnia, nie wykonują żadnych badań - mówiła lekarka

Skala problemu jest ogromna. Niestety, placówki medyczne są zależne od władz, które zapewniają im konieczne do pracy wyposażenie. I chociaż personel ma możliwość zrobić wiele testów dziennie, jeśli nie otrzyma odpowiedniej ilości odczynników, ma związane ręce.

Jeśli jedno laboratorium byłoby w stanie dokonać dziennie 50 badań, a odczynników dostaje dziennie tyle, aby wykonać 3, to chyba mamy problem - mówiła dr Kłudkowska

Odczynniki wykorzystywane w testach na Covid-19 kupowane są za granicą i później sprowadza się je do kraju, gdzie dzieli się je i wysyła do placówek medycznych. Jeśli wyposażenia trafi do placówki za mało, medycy nie mogą w pełni wykorzystywać potencjału laboratorium. To jest właśnie powodem wykonywania mniejszej ilości testów. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Dramatyczny apel lekarki SOR: "Jesteśmy na krańcu naszej wytrzymałości"
Nawet 200 tysięcy nowych zakażeń dziennie? Matematycy podają prognozy dla Polski
Policja wystawia mandaty za brak maseczki. "Skończyła się taryfa ulgowa"
Dr Grzesiowski ostro o strategii rządu: to szkoły są przyczyną dużego wzrostu zakażeń