Koronawirus może reaktywować się po wyleczeniu? Naukowcy z Korei biją na alarm

Koronawirus może nawracać u wyleczonych osób fot. Adobe Stock
Wydawać by się mogło, że wyleczenie COVID-19 powinno zapewnić pacjentom spokój. Może być zupełnie inaczej.
/ 13.04.2020 13:01
Koronawirus może nawracać u wyleczonych osób fot. Adobe Stock

Od początku pandemii koronawirusa pojawiały się głosy lekarzy, którzy uspokajali osoby zakażone. Medycy zapewniali, że osoba, która raz przejdzie COVID-19, prawdopodobnie nabędzie odporność i nie zarazi się drugi raz. Naukowcy z Korei są jednak innego zdania. 

Czy koronawirus może reaktywować się w organizmie? 

Badania w tej dziedzinie przeprowadzili naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention w Korei Południowej. Szef zespołu badawczego, Jeong Eun-kyeong, będący dyrektorem CDC, przyznaje, że wirus może reaktywować się w organizmie osoby wyleczonej

Próba przeprowadzona przez placówkę dotyczyła pacjentów, którzy zostali wyleczeni z COVID-19 w Korei Południowej. Po ustabilizowaniu stanu organizmu przeprowadzono ponowne testy na obecność koronawirusa. U 51 osób wyniki badań były pozytywne. Zdaniem lekarzy nie z powodu ponownego narażenia się na kontakt z innymi osobami, a poprzez reaktywację pozostałości wirusa w ciele. 

Było wiele przypadków, kiedy wynik testu pacjenta podczas leczenia jednego dnia był negatywny, a drugiego – pozytywny – zaznaczył Jeong Eun-kyeong w rozmowie z „Bloomberg”

Naukowiec dodał też, że koreańskie CDC planuje przeprowadzenie dalszych badań, aby zweryfikować przyczyny ponownego zachorowania na COVID-19. 

Jakie są objawy koronawirusa?

W większości przypadków koronawirus przebiega łagodnie, nie dając niemal żadnych objawów. Jeśli się pojawiają, najczęściej są to gorączka, kaszel i duszności. Chory może także odczuwać ogólne osłabienie, ból gardła, anosmię, zanik smaku i problemy żołądkowe. Ciężki przebieg choroby dotyczy zaledwie kilku procent chorych, zwłaszcza osób w podeszłym wieku lub mających inne schorzenia. 

Niestety obecnie nie ma jeszcze specjalistycznych leków ani szczepionek, które byłyby w stanie szybko zwalczać panującego wirusa. Lekarze starają się stosować leki już dostępne na rynku, walcząc z chorobą objawowo. Kuracja daje zadowalające skutki, a wiele osób dzięki niej już odzyskało zdrowie. 

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:

Redakcja poleca

REKLAMA