Koniec z dyktaturą rozmiaru zero we Francji

Koniec z dyktaturą rozmiaru zero we Francji fot. Klaudia Dolna
Też macie dość promowania niezdrowego wyglądu?
Edyta Liebert / 06.02.2018 15:53
Koniec z dyktaturą rozmiaru zero we Francji fot. Klaudia Dolna

Czy nastanie koniec ery ekstremalnie wychudzonych modelek? Jeden z czołowych ośrodków mody, czyli Francja, wypowiedział wojnę zatrudnianiu modelek w rozmiarze zero.

Branża modowa doskonale zdaje sobie sprawę ze zmieniających się trendów: niegdyś nie było mowy o modelkach plus size i promowaniu pełnych kształtów. Lata 90. promowały kobiece sylwetki, wysportowane, a nie wychudzone oraz seksowne rysy twarzy: wydatne usta, łagodne łuki brwiowe. Współcześnie mamy do czynienia z propagowaniem androgynicznej urody.

Gucci, Dior i inni nie chcą już chudzielców

Przyszły sezon ma upłynąć pod znakiem zmian. Na wybiegu i sesjach nie uświadczymy modelek w rozmiarze niższym, niż 34. „Nie” zbyt szczupłym modelkom powiedziały popularne francuskie magazyny o modzie, „Elle” i „Version Femina”. Redakcje obu pism podpisały umowę i zobowiązały się do prezentowania na swoich łamach jedynie zdrowych kobiecych sylwetek. Domy mody już we wrześniu zaczęły odsuwać się od wzorca wątłej istoty na wybiegu.

- Przez wiele lat oglądaliśmy wychudzone sylwetki. To było niewłaściwe - mówiła Erin Doherty, szefowa działu moda francuskiej edycji „Elle”.  - Jeśli modelka będzie chciała mieć u nas sesję, będzie musiała pokazać badania lekarskie z ostatnich sześciu miesięcy. Nie będziemy dopuszczać modelek o rozmiarze 32, ponieważ często zmusza się je do głodowania dzień przed sesją - zauważyła Catherine Roig, redaktor naczelna magazynu „Version Femina”.

Piękne sesji zdjęciowe to skarbnica inspiracji. Prezentowanie na nich wychudzonych modelek może prowadzić pośrednio do tego, że czytelniczki zapragną wyglądać podobnie. A przecież przeciętna kobieta nie nosi rozmiaru 34 czy niższego! Przez dekady największe domy i magazyny odbijały oskarżenia o promowanie złych nawyków żywieniowych i nienaturalnego wyglądu. Jesteśmy świadkami rewolucji. Może kiedyś będziemy obserwować powrót pięknych, zdrowych, uśmiechniętych modelek takich, jak te ze zdjęcia?

Supermodelki lat 90./ fot. ONS.pl

Źródło: TVN24

Czytaj:

Bez upiększeń i udawania… Tak NAPRAWDĘ wygląda poród?Kobietę wyrzucono z dziećmi z samolotu za to, że… zaczęła przewijać córkę na pokładzie

Redakcja poleca

REKLAMA