Była wyśmiewana, więc stworzyła szokującą sesję zdjęciową, by walczyć z hejtem. Daje do myślenia?

„W pewien sposób jest to moja dość osobista krucjata” – powiedziała nam fotografka Klaudia Dolna, autorka sesji.
Marta Słupska / 11 miesięcy temu

Często piszemy wam o inicjatywach, które nas szokują i o tych, które – naszym zdaniem – warto nagłaśniać. Szczególnie, jeśli są to polskie projekty, a tym bardziej stworzone przez kobiety. Nie inaczej jest tym razem: na sesję zdjęciową przygotowaną przez fotografkę Klaudię Dolną natknęłyśmy się na Facebooku i postanowiłyśmy dowiedzieć się o niej więcej.

„Chciałam nauczyć odbiorców, by mieli opinię na jakiś temat, a nie osąd”

W sesji, o której mowa, wzięły dział dwie modelki: Kamila i Wiki. Obie są wizażystkami, mają niewiele ponad 20 lat, ale diametralnie różnią się fizycznie. Kamila od dłuższego czasu bezskutecznie walczy z nadwagą i jest modelką plus size. Wiki zaś od 11 lat zmaga się z bulimią. Zestawienie ich obu na zdjęciach – kobiet o tak różnych sylwetkach – dało naprawdę szokujący efekt. I o to chodziło.

Najbardziej zależało mi na tym, by w pierwszej chwili zaszokować kontrastem. Tak by widz się zatrzymał i pomyślał. Dopiero kolejne elementy sesji: wieszak, napisy, zasmucenie miały go skłonić do refleksji. Chciałam, by przekaz był prosty: STOP HEJTOM, a jednocześnie by trochę zastanawiał nad tym, jaki wpływ mają złe słowa na poszczególne osoby
– powiedziała nam autorka sesji, Klaudia Dolna.

Zdjęcia są bardzo surowe, nie upiększają ciał modelek – przedstawiają je takimi, jakie są w rzeczywistości. To sprawia, że powstaje wyraźny kontrast między dwiema sfotografowanymi paniami – wstrząsający i zasmucający zarazem.  

Pomysł na tę niecodzienną sesję dojrzewał w fotografce Klaudii Dolnej od lat. Podobnie jak modelki, które zaprosiła do pozowania, ona także mierzyła się w swoim życiu z hejtem i była wyśmiewana z powodu wyglądu.

Tyle przykrych słów w życiu usłyszałam, szturchań, tyle miałam zniszczonych rzeczy, że będąc nastolatką czułam, że jestem nikim. Zawsze byłam osobą szczupłą i wysoką, a w wieku 25 lat poważnie zachorowałam (problemy z jelitami) i zaczęłam drastycznie chudnąć. Mój koszmar wyzwisk i krzywych spojrzeń zaczął się od nowa. Ileż to razy słyszałam: chudzielec, kościotrup, anorektyczka?  Zjadłam pizzę w pizzerii? Złośliwy komentarz: „i tak zaraz ją wyrzyga”. Sałatkę  na przystanku? „Taaa, ta to tylko sałatkę żre, patrz jakie to chude, jakby się rozebrała to by się wszystkie psy na kości zleciały”…
– wspomina Klaudia.

Na sesji dziewczyny były bardzo odważne i zaskakująco pomysłowe – jak przyznaje Klaudia, „nawet bardziej niż ja”. Fotografka przypomina sobie, że najbardziej szokującym dla niej momentem był ten, w którym zauważyła, jak bardzo jedna z modelek, Wiki, ma zaburzone myślenie o sobie samej.

Być może ta sytuacja, być może wycieńczenie organizmu spowodowało, że było jej tak zimno, że z dużego studio musieliśmy się przenieść do mniejszego i nagrzać je do absurdalnej temperatury, a mimo to dziewczynie owiniętej kocem, nachylonej nad grzejnikiem było tak zimno, że dygotała. Proszę wyobrazić sobie, że było tak ciepło, że musiałam rozebrać się ze swetra i koszulki. Wtedy Wiki, patrząc na mnie, powiedziała:
– Ale ty jesteś szczuplutka!
– A Ty nie jesteś? – zapytałam.
– Nie, chciałabym mieć kilka kilogramów mniej – powiedziała Wiki.
– Ale ja dziewczyno mam z 30 kg więcej niż Ty!
– No ale Ty jesteś wysoka, masz z dwa metry!  (W rzeczywistości dzieli nas tylko 10 cm)
Zaskoczyło mnie to i zaszokowało. Przypomniałam sobie wtedy wykład z psychologii o zaburzeniach odżywiania,  w którym prowadzący opowiadał o tym, jak osoby z tego typu zaburzeniami  patrząc na siebie widzą w lustrze inną osobę!

Klaudia Dolna obawiała się tego, jak jej sesja zostanie przyjęta. Szczególnie na Facebooku, gdzie z kulturą wypowiedzi bywa różnie. Ku jej zaskoczeniu negatywnych opinii było jednak niewiele – większość osób dziękowało jej za to, że mogło obejrzeć coś, co wzbudziło tyle emocji. „Chciałam po prostu nauczyć odbiorców, by mieli opinię na jakiś temat, a nie osąd” – powiedziała nam fotografka. Wygląda na to, że się udało.

Część zdjęć ze wspomnianej sesji możecie obejrzeć w naszej galerii. Zachęcamy też do zajrzenia na stronę Klaudii Dolnej, gdzie będą z czasem dodawane kolejne fotografie z tej serii: www.maxmodels.pl/fotograf-klaudiadolna.html.

Modelka ze znamieniem na twarzy pomaga innym kobietom pokochać siebie
Dziewczyna plus size próbuje kupić bikini. Efekty? Zaskakujące...

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (50)
/tydzień temu
bede żygał...
/7 miesięcy temu
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D
/7 miesięcy temu
Faceci i tak wybiorą tą grubszą-no chyba że jakiś gej
POKAŻ KOMENTARZE (47)