Epidemia koronawirusa w Polsce przyspiesza? Aktualne liczby

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce fot. Adobe Stock
Zniesienie ograniczeń może sprawiać wrażenie, że epidemia się skończyła, ale COVID-19 wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Ministerstwo zdrowia informuje o nowych infekcjach, w kraju pojawiły się nowe ogniska zakażeń.
/ 21.06.2020 12:05
Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce fot. Adobe Stock

Funkcjonowanie galerii handlowych, bibliotek, salonów fryzjerskich, a także siłowni i basenów sprawia wrażenie, że epidemii już nie ma. Tymczasem wciąż, po cichu, na COVID-19 umierają ludzie.

Niedawno pisaliśmy o tłumach nad Bałtykiem. W długi weekend można odnieść wrażenie, że mamy wakacje od koronawirusa. W kolejkach po lody już niestraszne są kolejki, a na deptakach dosłownie depczemy sobie po piętach.

Liczba zakażeń, zgonów i dzienne liczby nowych infekcji

W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało o 311 nowych zakażeniach koronawirusem i o śmierci kolejnych 10 osób.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie śląskim (128), łódzkim (43) i mazowieckim (39). Wszystkie osoby, które zmarły miały tzw. choroby współistniejące.

Łącznie do tej pory w Polsce odnotowano 31 931 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a śmierć z powodu COVID-19 poniosło 1356 osób. 16 683 osoby uważa się za ozdrowiałe.

W dziennym raporcie ministerstwa zdrowia poinformowano także o liczbie osób objętych kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i hospitalizowanych.

Obecnie 94 585 osób w Polsce jest objętych kwarantanną, 18 619 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Według ostatnich analiz 1877 łóżek szpitalnych zajmują osoby hospitalizowane z powodu COVID-19, zajętych jest 71 respiratorów.

Sytuacja epidemiologiczna i ilość przeprowadzonych testów

Od jakiegoś czasu ministerstwo zdrowia informuje także o ilości przeprowadzonych testów i całościowej liczbie przebadanych próbek. Na początku dzienna liczba wykonywanych testów nie przekraczała kilku tysięcy, obecnie wykonuje się ponad 20 tysięcy testów.

W sobotę resort poinformował o wykonaniu w ciągu ostatniej doby 22,7 tysięcy testów.

Łączna liczba wszystkich przebadanych do tej pory próbek wynosi 1 320 399. W Polsce wciąż mówi się jednak o nowych ogniskach zakażeń. Są to m.in. zakład opiekuńczo-leczniczy działający przy szpitalu w Kowarach na Śląsku, wesele w powiecie opoczyńskim, szpital w Kłodzku czy klasztor w Tuchowie w Małopolsce.

Epidemia koronawirusa w Polsce przyspiesza czy zwalnia?

Współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce czyli wskaźnik R (liczba osób, którym jedna zakażona przekaże koronawirusa) wg danych sprzed tygodnia wynosi 1,04. Jeśli spadnie poniżej 1 będzie można twierdzić, że tempo epidemii zmniejsza się.

Najwyższą wartość wskaźnik R uzyskał w połowie marca - wówczas wynosił 2,3. W ostatnich dniach liczba nowych infekcji wynosi niewiele ponad 300, więcej, bo 506 nowych infekcji odnotowano w środę 17 czerwca.

Niepokojące wieści płyną jednak zza naszej zachodniej granicy - w Niemczech jeszcze w piątek współczynnik reprodukcji wirusa wynosił 1,06, a w sobotę już 1,79.

Zobacz więcej informacji:Bliscy chorego przez przypadek odłączyli go od respiratora. Fatalna pomyłkaNigdy nie nabędziemy odporności na koronawirusa? Naukowcy mają złe wieściZatwierdzono pierwszy naprawdę skuteczny lek na koronawirusa