handel w sklepie fot. Fotolia

Czy niedziele będą wolne od handlu?

Poznaj stanowisko rządu i branży handlowej.
handel w sklepie fot. Fotolia
Temat handlu w niedzielę przewija się już od października. Pisałyśmy na Polki.pl o tym, komu przeszkadza praca 7 dnia tygodnia. Teraz temat otwartych sklepów w niedzielę wraca jak bumerang. Jak zwykle z wielkim echem, bo politycy mówią swoje, a Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji swoje. Jak więc z tym zakazem handlu w niedzielę będzie? Wyjaśniamy.

"Wy bezdzietne singielki też nie jesteście święte". Co jeszcze mówią o nas młode mamy - zdradza Roszczeniowa Trzydziestka

Minister Mateusz Morawiecki i jego idea

Minister Morawiecki przedstawił swoje stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Uznał, że całkowity zakaz jest niemożliwy, ale jest w stanie debatować i iść na kompromis, wydzielając np. dwie wolne niedziele.

Moje osobiste stanowisko jest takie, że ten handel powinien zostać ograniczony. A w jakim zakresie? Tu jestem jak najbardziej otwarty na różne formy kompromisu; czy jedna niedziela, czy dwie niedziele, czy trzy niedziele. Może dwie byłoby dobrze. Myślę, że ten kompromis zostanie wypracowany ze związkami zawodowymi i pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego i sądzę, że to będzie dobry kompromis. Najbardziej mi zależy na tym, żeby to była dobra, rzeczowa dyskusja.
– Minister Mateusz Morawiecki

Co na to Branża Handlowa?

Branża Handlowa od początku była przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Dlaczego? Główne powody związane są z niestabilnością polskiego rynku pracy, który dodatkowo może ucierpieć na tego typu zakazie. Ucierpi też cała gospodarka, czy studenci, którzy w głównej mierze dorabiają w weekendy. Szefowa POHiD – Renata Juszkiewicz, zaznaczyła też, że większość konsumentów deklaruje chęć robienia zakupów w niedzielę. Juszkiewicz negatywnie odnosi się też do pomysłu Morawieckiego. Dwie wolne od handlu niedziele mogą wprowadzić spore zamieszani (bo kto niby będzie pamiętał, która niedziela jest tą handlową, a która nie?).

Dlaczego o kobietach znowu decydują politycy? Czyli o pigułce "dzień po" słów kilka

Minister Pracy – Elżbieta Rafalska zapewnia, że rząd nie zaprezentuje wariantu z wolną jedną czy dwiema niedzielami. Na ten moment nie jest znana oficjalna decyzja rządu i nie wiadomo, czy zostanie podjęta do końca tygodnia.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/20.04.2017 18:31
Ja to z miłą chęcią zamieniła bym sie z osobami które przychodzą w niedzielę na zakupy. Ludzie zamiast siedzieć z rodzinami wyjść na spacer czy pojechać do lasu to najlepiej iść do galerii na zakupy. My jako pracownicy sklepów tak samo mamy rodziny i miło by nam było spędzić z nimi chociaz jeden dzień w tygodniu razem... bez spin ze trzeba wstawiac juz obiad bo na 14 do pracy....
/12.03.2017 11:27
ta ustawa chyba z mysla o korporacjach powstala a nie o rodzimych firmach
/09.03.2017 22:34
dorabiam w sklepki weekendami, aby mieć na studia i zycie pare groszy - pozbawiacie mnie perspektyw
POKAŻ KOMENTARZE (3)