POLECAMY

Skandal w ONZ. Arabia Saudyjska w komisji monitorującej prawa kobiet

Decyzja wywołała oburzenie organizacji zajmujących się prawami człowieka.
Skandal w ONZ. Arabia Saudyjska w komisji monitorującej prawa kobiet fot. Fotolia

Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ co cztery lata powołuje komisję zajmującą się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka na świecie, w tym praw kobiet. Na ostatnim posiedzeniu w Genewie organ głosował za wyborem kolejnych państw mających pomóc w "promowaniu postaw równościowych i umacnianiu pozycji kobiet" w latach 2018-2022.

W głosowaniu udział wzięło 54 stałych członków Rady. Za przyjęciem Arabii Saudyjskiej do komisji głosowało aż 47 z nich. Decyzja wywołała oburzenie na całym świecie i chyba nikogo to nie dziwi.

Konserwatywne państwo arabskie, którego ustrój opiera się na prawie szariatu, stosuje bowiem politykę segregacji płci. Arabia Saudyjska jest jednym z tych państw, które najbardziej ograniczają prawa kobiet, a wedle ostatniego raportu "Global Gender Gap", znajduje się na 12 miejscu listy krajów, w którym kobietom żyje się najgorzej na świecie.

Beduińska prawniczka walczy o prawa kobiet

W kwestii praw kobiet w od dekad nie zmienia się tu absolutnie nic. Arabia Saudyjska jako jedyny kraj na świecie zakazuje kobietom prowadzenia samochodu. Bez zgody mężczyzn kobietom trudno cokolwiek załatwić samodzielnie. Każda kobieta musi mieć męskiego opiekuna, który podejmuje w jej imieniu wszystkie istotne decyzje, kontrolując tym samym życie kobiety od chwili narodzin aż do śmierci.

Ponad to, Arabia Saudyjska znalazła się wśród 145 państw wymienionych w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego o nierówności między płciami.

Przemoc w rodzinie - czy kobieta zawsze jest ofiarą?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)