500 plus wstrzymane fot. Adobe Stock

500+ zawieszone od stycznia 2021 roku? Rząd tłumaczy

Kilka dni temu internet obiegła informacja, że przez kryzys wywołany koronawirusem wypłaty świadczenia 500+ zostaną wstrzymane od stycznia 2021. Rząd skomentował te doniesienia.
Urszula Wilczkowska / 09.12.2020 08:50
500 plus wstrzymane fot. Adobe Stock

Program 500+ od początku wzbudza wiele kontrowersji. Nie da się jednak ukryć, że dodatkowe pieniądze wpływające co miesiąc odczuwa się w portfelu.

Chociaż ciągle pojawiają się głosy, że dodatkowe świadczenie jest bezsensowne, ponieważ nie przyczyniło się w żaden sposób do zwiększenia przyrostu naturalnego w Polsce (a taki był jego główny cel) i powinno zostać zlikwidowane, wiele osób głośno protestuje za każdym razem, gdy mówi się o jego wstrzymaniu.

500+ wstrzymane od stycznia 2021?

Tak właśnie stało się w ciągu ostatnich kilku dni. Media społecznościowe obiegł screenshot strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który pokazywał komunikat o zawieszeniu świadczenia 500+ od 1 stycznia 2021 roku.

Niestety w związku z problemami budżetowymi, związanymi z pandemią koronawirusa, wypłaty 500+ zostają wstrzymane od 01.01.2021. Rząd aktualnie pracuje nad alternatywnymi rozwiązaniami w postaci ulg podatkowych dla osób pracujących i wychowujących dzieci
- czytamy w komunikacie.

Zrzut ekranu z rządowej strony wyglądał niezwykle realistycznie. Mało kto jednak faktycznie zajrzał na stronę internetową ministerstwa. Tam, faktycznie, pojawił się komunikat dotyczący świadczenia dla rodziców. W prawdziwej wersji jednak brakuje w nim fragmentu o wstrzymaniu świadczenia.

Do całej sytuacji odniosło się już Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort mówi wprost, że nie trwają żadne prace, które miałyby na celu wstrzymanie, ograniczenie lub zmianę zasad przyznawania świadczenia 500+. W budżecie na 2021 rok środki na ten cel już zostały zabezpieczone.

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

To też może cię zainteresować:
Branża hotelarska zamknięta na czas ferii. Minister zdrowia: „W tej sprawie będę nieugięty”
Były szef GIS ostrzega przed rodzinnymi świętami: „Czy tak nam zależy, by po raz ostatni spotkać się z bliskimi?”
Prof. Gut: przed świętami wszyscy powinniśmy zrobić sobie 10-dniową kwarantannę

Tagi: 500+