Więzienie za picie alkoholu w ciąży? Jest propozycja rzecznika praw dziecka. To dobry pomysł?

alkohol w ciąży fot. Adobe Stock
Rzecznik praw dziecka zaproponował zmianę kodeksu karnego tak, aby było możliwe pociągnięcie do odpowiedzialności karnej kobietę ciężarną za spożywanie alkoholu. Chodzi o ochronę zdrowia i życia dziecka poczętego.
/ 05.07.2020 13:09
alkohol w ciąży fot. Adobe Stock

Mikołaj Pawlak raporcie ze swojej działalności zaproponował ustanowienie przepisów umożliwiających karanie ciężarnych za picie alkoholu. Wskazuje na wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży oraz konsekwencje zdrowotne w postaci występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka.

Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży
– napisał Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka.

Jakie kary obowiązują dzisiaj?

Aktualnie ciężarna może co najwyżej otrzymać mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Surowsze kary próbuje się nakładać na mocy przepisów art. 160 k.k. o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zapis ten jednak dotyczy wyłącznie osób urodzonych, przez co prokuratura przegrywa sprawy karne kierowanie przeciwko pijącym ciężarnym.

Inna możliwa dzisiaj kara to ograniczenie praw rodzicielskich i ustanowienie kuratora dla płodu (na mocy przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), jednak nie rozwiązuje to problemu, ponieważ nie ma narzędzi egzekwowania od kobiety w ciąży zaprzestania picia alkoholu. Pozbawienie wolności jest możliwe nie bezpośrednio z powodu narażania zdrowia płodu, a na podstawie uznania kobiety uzależnionej od środków odurzających jako niepoczytalnej, chorej psychicznie czy uciążliwej dla otoczenia.

Jakie kary proponuje rzecznik?

Nie padają konkretne propozycje, ale można wywnioskować to ze słów Mikołaja Pawlaka i polityków rządzącej partii, którzy popierają proponowane zmiany. Rzecznik praw dziecka podkreślił, że obecnie organy prowadzące postępowanie przygotowawcze w sposób zbyt ogólnikowy na mocy przepisu art. 160 k.k. uznają, że dziecko poczęte nie podlega ochronie prawnej.

Zasadnym byłoby, w celu usunięcia wątpliwości interpretacyjnych, rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, która wprowadziłaby wprost unormowanie, zgodnie z którym przepisy przewidujące odpowiedzialność karną za czyny skierowane przeciwko zdrowiu i życiu dotyczą także dziecka poczętego
– napisał Mikołaj Pawlak.

Obowiązujący zapis w kodeksie karnym mówi o karze pozbawienia wolności do 3 lat dla osób, które narażają człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, oraz o karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, jeśli sprawca ma obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo.

Więcej aktualnych informacji:
Udostępniasz w mediach społecznościowych zdjęcia dzieci z wakacji? Sharenting może być bardzo niebezpieczny
Dziewczynka zabiera mamie urodę, a chłopiec sprawia, że wygląda pięknie. Czy coś w tym jest?
Ile pieniędzy powinno dać się na chrzciny? Czy istnieje minimalna kwota?
Oto najgorsze sandały dla dziecka. Strzeż się ich jak ognia!

Redakcja poleca

REKLAMA