Specyficzne napady snu nie są częstą przypadłością... Każdemu z nas zdarza się zasnąć we fotelu, czy podczas jazdy autobusem, ale nie wtedy, gdy z kimś rozmawiamy lub wykonujemy jakieś pochłaniające nas czynności. Opisywane zjawisko określane jest jako narkolepsja. Jest to choroba należąca do zaburzeń snu i wynika ze zmian organicznych w mózgu.
Czytaj więcej
Mleko z orzechów włoskich to bardzo odżywczy napój, podobnie jak same orzechy. Możemy je w prosty sposób samodzielnie przygotować i tym samym urozmaicić nasze codzienne menu.
Czytaj więcej
W diecie człowieka powinno znaleźć się miejsce dla różnych produktów, gdyż tylko wtedy możliwe jest zaopatrzenie organizmu we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto, aby w naszym jadłospisie zagościły także migdały, nie tylko w formie naturalnej, ale również samodzielnie przygotowanym z nich mleku, które raz na jakiś czas może stać się alternatywą dla każdego innego mleka.
Czytaj więcej
Ma pomagać w leczeniu alergii, astmy, cukrzycy, otyłości, nadciśnienia, bezsenności, chorób skóry, wynikających ze stresu, chorób stawów i neurodegeneracyjnych. Prawdopodobnie może też zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym.
Czytaj więcej
Przewlekła białaczka limfatyczna jest chorobą częściej stwierdzaną u mężczyzn po 60. roku życia. Ma łagodniejszy przebieg od innych białaczek, a jej objawy początkowo są mało specyficzne i narastają stopniowo. Gdy białaczka zostanie w porę wykryta i odpowiednio leczona – istnieją duże szanse na dłuższe przeżycie.
Czytaj więcej
Ortopeda-taumatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad, chorób, a także urazów narządów ruchu, czyli szkieletu, więzadeł, stawów i mięśni. Ortopedia i traumatologia bywa określana jako chirurgia urazowa.
Czytaj więcej
Pediatria to szeroka dziedzina medycyny zajmująca się zdrowiem dzieci, a także chorobami wieku dziecięcego. Pediatrzy opiekują się dziećmi i młodzieżą od 0. do 18. roku życia. Pediatra jest zatem lekarzem specjalistą od dziecięcych problemów zdrowotnych. Zajmuje się ich diagnostyką i leczeniem.
Czytaj więcej
Gluten to białko roślinne, które występuje w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. W ostatnich latach obserwuje się zwiększenie uczuleń na gluten u niemowląt i małych dzieci. Warto też wiedzieć, że alergia może ujawnić się u kilkulatków, nawet gdy te tolerowały wymienione wyżej zboża we wcześniejszym okresie życia. Należy jeszcze wspomnieć, że alergia na gluten to nie celiakia.
Czytaj więcej
Niewątpliwie to co jemy, kiedy i jak jemy wpływa na nasz układ pokarmowy. Dieta uboga w składniki odżywcze, obfitująca w żywność ciężkostrawną i przetworzoną, używki, nieregularne posiłki, przyjmowane w pośpiechu i stresie, nie wróżą nic dobrego. Bowiem wiele schorzeń dotykających układ pokarmowy wynika z niezdrowego stylu życia i wszechobecnego stresu...
Czytaj więcej
Owies to rodzaj zboża znany ludzkości od najdawniejszych czasów. Ziarno owsa zawiera aminokwasy egzogenne, w tym tryptofan. Ponadto jest bogate w błonnik, kwasy tłuszczowe (linolowy), witaminę E, a także lecytynę i substancje antyżywieniowe, pełniące bardzo istotne role w naszym organizmie.
Czytaj więcej