Wieniec adwentowy posiada 4 świece, każdą z nich zapala się w kolejne niedziele Adwentu. Możesz kupić gotowy wieniec lub przygotować go samodzielnie w domu. Świetnie sprawdzą się do tego naturalne gałązki, szyszki czy suszone owoce, a także kolorowe wstążki czy nawet brokat w sprayu. W tworzeniu wieńców adwentowych wszystkie chwyty są dozwolone!
Spis treści:
- Wieniec adwentowy a bożonarodzeniowy
- Czego potrzeba by zrobić wieniec adwentowy?
- Stojak na wieniec adwentowy
Czym różni się wieniec adwentowy od bożonarodzeniowego?
Wieniec adwentowy to jeden z nieodłącznych symboli świąt Bożego Narodzenia. Obecne na nim 4 świece, symbolizują 4 tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie. Świece są zapalane każdego wieczoru, a każdej niedzieli do płonących płomyków dołącza jeden nowy, obrazujący upływ czasu i odliczanie kolejnych tygodni.
Ozdobny wieniec bożonarodzeniowy nie musi zawierać świec, choć oczywiście może. Często świąteczne wieńce bożonarodzeniowe wiesza się na drzwiach, podczas gdy ten adwentowy stawia się np. na komodzie lub stole. Częściej te bożonarodzeniowe wieńce posiadają jedną większą świecę, niż cztery osobne. Wieniec adwentowy warto zrobić samodzielnie, podobnie jak kalendarz adwentowy.
Wieniec adwentowy na drzwi
Wieniec adwentowy, który chcesz docelowo powiesić na drzwiach, powinnaś nazywać bożonarodzeniowym lub świątecznym. Nie ma bowiem możliwości ulokowania w nim czterech świec symbolizujących kolejne niedziele Adwentu.
Możesz natomiast umieścić 4 niewielkie lampki lub świeczki LED na baterie. W ten sposób wieniec na drzwiach rzeczywiście stanie się adwentowym.
Wieniec adwentowy na stół
Wieniec adwentowy to piękna dekoracja na świąteczny stół, niemniej jednak możesz go także umieścić na komodzie, półce czy wyspie kuchennej. Taka dekoracja uzupełni świąteczną przestrzeń i będzie doskonale komponować się z innymi świątecznymi dekoracjami, takimi jak obrusy, świeczki czy bibeloty w kształcie reniferów.
Wieniec adwentowy do kościoła
Maluchy w szkole czy przedszkolu często dostają zadanie, aby przygotować wieniec adwentowy do kościoła. Pomóż mu w tym, zbierając naturalne gałązki, szyszki i kolorowe ozdoby. W ten sposób wspólnie stworzycie piękny, a jednocześnie minimalistyczny wieniec, który pięknie będzie prezentował się na ołtarzu czy w bocznych częściach kościoła.
Wieniec adwentowy z papieru
Jeśli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta i boisz się korzystać z prawdziwych świec albo po prostu uwielbiasz papierowe dekoracje, możesz przygotować także estetyczny i dekoracyjny wieniec adwentowy. Wszystkie elementy z łatwością przygotujesz z kolorowego brystolu. Świece zrobisz z rolek po papierze toaletowym. Możesz do całej kompozycji dodać także elementy z filcu lub bibuły, a także niewielkie lampki z ciepłym światłem.
fot. Wieniec adwentowy z papieru/Pinterest
Jak zrobić wieniec adwentowy DIY?
Do wykonania wieńca adwentowego wykorzystaj to, co akurat masz pod ręką. Stelaż może być papierowy, styropianowy lub metalowy. Możesz wykorzystać także wieniec z gałązek czy wikliny, a nawet z rattanu. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.
Przygotuj:
- wieniec wiklinowy, słomiany lub rattanowy (jako bazę),
- zielony drucik,
- klej do klejenia na gorąco,
- nożyce,
- gałązki świeżo ścięte z drzewa iglastego,
- ozdoby (szyszki, gotowe dekoracje, plasterki pomarańczy),
- 4 świece,
- podstawki pod świece.
Robienie wieńca adwentowego od zera jest dość pracochłonne, dlatego najlepiej jest wykorzystać przynajmniej gotowy stelaż.
- Stelaż wianka ułóż na stole. Za pomocą drucika przymocuj gałązki tak, by całkowicie przykryły bazę.
- W równych odstępach od siebie zamocuj podstawki na świece, używając kleju na gorąco.
- Przymocuj pozostałe ozdoby - za pomocą cienkiego drucika lub kleju.
- Ustaw wieniec w dogodnym miejscu i włóż świece w podstawki. Twój adwentowy wieniec jest gotowy!
Tradycyjny wieniec adwentowy powinien mieć kolisty kształt. Symbolizuje to nieskończoność. Teraz modne są formy minimalistyczne, jak najbardziej naturalne - utworzone z gałązek, szyszek oraz suszonych owoców.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stworzyć wieniec balansujący na granicy kiczu! W końcu Boże Narodzenie to przepych kształtów i kolorów. Ozdoba udekorowana bombkami, kokardami, a nawet małymi figurkami świątecznymi, z pewnością spodoba się szczególnie najmłodszym.
Stojak na wieniec adwentowy
Wieniec możesz po prostu luźno położyć na stole czy półce, ale możesz także dodać mu elegancki, zimowy stelaż. Najpopularniejszy jest plaster drewna - powinien być nieco większy, niż cały wieniec, aby lekko wystawał poza jego granicami.
Świetnym pomysłem jest także ułożenie kompozycji z tiulu, jednak uważaj, aby materiał przypadkowo nie zajął się ogniem. Sprawdzi się także zimowa dekoracja z domowym sztucznym śniegiem albo rozłożonymi kawałkami waty pod docelowym wieńcem.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 12.11.2020.
Czytaj także:
Życzenia adwentowe
Zadania do kalendarza adwentowego
Kiedy jest Dzień Świętej Łucji?
Wieniec adwentowy z żywych gałązek świerkowych
Wieniec adwentowy zrobiony z gałązek świerkowych to prawdziwy król prostoty i eleganckiego minimalizmu. Żywe gałązki świerku lub innego drzewa iglastego, a do tego kilka szyszek i piękna ozdoba gotowa. Na szczęście iglaki są dość trwałe, więc takim wieńcem można się cieszyć nie tylko przez cały adwent, lecz także w okresie poświątecznym. Dodatkowo taki wieniec będzie przyjemnie pachniał.
Rustykalny wieniec adwentowy
Styl rustykalny od lat bije rekordy popularności w naszych domach i mieszkaniach. Aby stworzyć wieniec adwentowy w tym klimacie, potrzebujesz żywych gałązek oraz kawałków drewna, na których umieścisz proste, białe świece bryłowe. Całość powinna być minimalistyczna i ozdobiona jedynie białym światłem lampek.
Wieniec adwentowy z cynamonem i suszonymi owocami
Wieniec adwentowy przygotowany z naturalnymi dodatkami, takimi jak kora cynamonu czy suszone plastry pomarańczy, jest świetną bazą dla najrozmaitszych dekoracji. Dołącz do tego lampki i bombki, a piękna ozdoba świąteczna niemal stworzy się sama. Podobnie, jak w przypadku wieńca świerkowego, ten z dodatkiem cynamonu będzie równie pięknie, zimowo pachniał.
Wieniec adwentowy z dekoracjami
Wieniec adwentowy możesz dowolnie udekorować przy pomocy świątecznych figurek, zawieszek choinkowych czy nawet bożonarodzeniowych pluszaków. Świetnie sprawdzi się także ozdobna podstawka pod cały wieniec. Także świece mogą być dodatkową dekoracją - zamiast sięgać po klasyczne bryły, postaw na świeczki kuliste lub te ozdobione brokatem czy sztucznym śniegiem.
Wieniec adwentowy z suchych gałązek
Wieniec, który wygląda, jakby został stworzony wprost przez naturę? Wystarczą suche gałązki i patyki, szyszki, klej oraz świece, najlepiej w białym kolorze. Aby były one bezpiecznie umocowane, warto wykorzystać specjalne metalowe podstawki ze szpikulcem albo mocno przykleić je do podstawy przy pomocy kleju na gorąco.
Wieniec adwentowy na metalowym stelażu
Doskonałą dekoracją będzie także wieniec adwentowy przygotowany na bazie metalowego stelażu. Owiń dookoła niego sztuczne lub naturalne gałęzie, a następnie dodaj wybrane elementy - szyszki, owoce jarzębiny, bombki, etc.
Nie każdy wieniec musi być stworzony na bazie z gałązek iglastych. Świetnie sprawdzi się również ostrokrzew albo gałązki jemioły, a nawet tuje. Ta prosta forma wygląda naprawdę efektownie. 4 świece możesz ustawić w środku, na tacce.
Wieniec adwentowy z mchu
Mech możesz kupić w sieci lub sklepach florystycznych, a także wybrać opcję sztuczną. Wykorzystany do stworzenia wieńca będzie doskonałą świąteczną dekoracją na stół, drzwi czy komodę. Możesz przymocować go przy pomocy bardzo cienkich nici, kleju albo pinezek.