Jeśli chcemy wykreować cudowną, świąteczną atmosferę, warto zadbać o ozdobienie całego domu. Co ważne, do przygotowywania świątecznych dekoracji możemy wciągnąć dzieci, zapewniając im doskonałą zabawę.
Zobacz także: Czego nie robić przed świętami?
Stroiki
Najprościej kupić stroik gotowy – już od początku grudnia świąteczną ofertę prezentują sklepy i sezonowe stoiska. Najpopularniejsze są klasyczne kompozycje utrzymane w tonacji zielonej, z dodatkiem złota i czerwieni. Możemy oczywiście wybrać stroik plastikowy; sztuczne gałązki coraz lepiej imitują prawdziwy świerk czy jodłę. Jednak tylko naturalne stroiki będą nie tylko cieszyły oczy, lecz także roztaczały w całym domu prawdziwie świąteczny zapach. Jeśli nie zadowala nas oferta sprzedawców, możemy wykonać stroik samodzielnie.
Zobacz także: Prezenty świąteczne dla użytkowników
Własnoręczne dekoracje
Czego potrzebujemy? Podstawa to iglaste gałązki, drobne bombki, błyszczące gwiazdki i kawałki łańcuchów. Możemy też użyć kolorowych piórek, brokatu czy tzw. sztucznego śniegu. Jeśli chcemy przygotować stroik ozdabiający wigilijny stół przydadzą się także świece. Materiały dodatkowe to szklane podstawki i plastelina do połączenia poszczególnych elementów.
Najprostszą dekorację stworzymy mocując świecę na płaskiej podstawce. Najlepiej użyć do tego ciemnozielonej plasteliny, którą następnie zamaskujemy świerkowymi gałązkami, tworząc wokół świeczki iglastą obwódkę. Teraz czas na dobór ozdób; swoją inwencją mogą popisać się dzieci. Na gałązkach umieszczamy drobne świecidełka, świeczkę możemy opleść kawałkiem choinkowego łańcucha. Całą kompozycję możemy oprószyć brokatem lub sztucznym śniegiem. Taki stroik najlepiej sprawdzi się jako dekoracja wigilijnego stołu.
Jeśli dysponujemy dużymi, rozłożystymi gałęźmi jodły, możemy też stworzyć dekorację idealną do przedpokoju. Umieszczona na szafce już od progu będzie wprowadzała nas w świąteczny nastrój. Do przygotowania takiego stroika przyda nam się gąbka florystyczna, stabilizująca całą kompozycję. Rozłożystą gałąź przycinamy nadając jej pożądany kształt. Możemy też połączyć kilka gałązek by zyskać bardziej przestrzenną dekorację. Taką podstawę ozdabiamy świecidełkami, aniołkami i gwiazdkami – zależnie od efektu jaki chcemy uzyskać. To także dobre miejsce by wyeksponować ozdoby świąteczne wykonane własnoręcznie przez dzieci. Maluch na pewno ucieszy się widząc klejone przez siebie aniołki czy mikołaje na domowym stroiku.
Świąteczne zapachy
Dekorując dom warto zwrócić uwagę na kompozycje zapachowe. Niestety, pachnące świeczki często mają zbyt intensywny, sztuczny a przez to drażniący aromat. Dużo lepiej sprawdzą się naturalne ozdoby. Zapach świąt kojarzy się często z aromatem pierników; kardamonem, cynamonem, wanilią i goździkami. Z przypraw tych możemy skorzystać także tworząc świąteczne dekoracje. Najprostszy stroik to pomarańcze z wbitymi w skórkę goździkami. Takie „jeże” możemy umieścić w kąciku pokoju, na szafce w kuchni lub nawet na półeczce w łazience. Napełnią cały dom delikatnym, owocowo-korzennym zapachem. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że jest to ozdoba krótkotrwała; trzymane w cieple owoce psują się, dlatego stroiki należy wyrzucić od razu po świętach.
Tworząc dekoracje świąteczne możemy użyć też cynamonu; brązowe, cynamonowe pałeczki pięknie komponują się ze złotą i czerwoną kolorystyką stroików.
Jeszcze tylko kilka pachnących mydełek w kształcie gwiazdek, choinek i aniołków kładziemy w łazience i gotowe. Możemy już szykować się do wigilijnej wieczerzy pamiętając, że prawdziwą, świąteczną atmosferę tworzą ludzie oraz ciepłe i serdeczne życzenia, które składamy sobie przy opłatku.
Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl