Ten gad grasuje w 3 polskich województwach. Nie daj się zmylić

Ten gad grasuje w 3 polskich województwach. Nie daj się zmylić fot. Adobe Stock, Mipa Photo
Choć nie ma wielu węży w naszym kraju, ten gad grasuje w 3 polskich województwach. Często mylony jest z popularną żmiją zygzakowatą, ale nic bardziej mylnego. Sam zobacz, jaki to wąż, czy jest groźny i przede wszystkim, gdzie możesz go spotkać.
/ 16.05.2024 11:52
Ten gad grasuje w 3 polskich województwach. Nie daj się zmylić fot. Adobe Stock, Mipa Photo

W Polsce nie mamy do czynienia z wieloma gadami, a już z pewnością nie z takimi, które mogą nam zagrozić. Warto jednak zachować czujność i uważać także na te gatunki, które występują na terenie naszego kraju. Po pierwsze bowiem one same mogą być zagrożone wyginięciem, więc lepiej zostawić je w spokoju. Po drugie natomiast my możemy pomylić je z innymi, nieco bardziej groźnymi gatunkami i… najeść się strachu. Tak jak w przypadku tego węża, który często mylony jest z jadowitą żmiją zygzakowatą.

Ten gad grasuje w 3 polskich województwach

Portal kobieta.wp.pl donosi o mało popularnym wężu, który występuje na terenie naszego kraju i na dobre zadomowił się w 3 województwach. To gniewosz plamisty – długi, szary gad, który lubi grasować np. na działkach i wszędzie tam, gdzie jest ciepło oraz sucho. Nic więc dziwnego, że wzbudza obawy każdego, kto spotka go na swojej drodze. 

Przede wszystkim gniewosz plamisty występuje w województwie świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim. To właśnie na tych terenach najczęściej możemy się z nim zetknąć. Widywany był jednak także w województwie lubelskim oraz zachodniopomorskim – m.in. w okolicach Szczecina.

Co wiemy na temat tego węża i dlaczego powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, z jakim gadem mamy do czynienia? Oto więcej informacji na jego temat.

Gniewosz plamisty w Polsce

Choć jego nazwa kojarzy się z gniewem, w rzeczywistości nie jest groźny. Gniewosz plamisty to wąż niejadowity, który zadomowił się w naszym kraju, ale jest zagrożony wyginięciem. Jest coraz mniej przedstawicieli tego gatunku na świecie. Dlatego nie należy zagrażać gniewoszom, a już na pewno nie wolno ich zabijać. Lepiej po prostu unikać kontaktu z nimi. Najchętniej przebywają w miejscach, gdzie jest ciepło i sucho – m.in. na polach, łąkach oraz wydmach. Dlatego też mogą być spotykane nad morzem, ale najczęściej na suchych i płaskich terenach.

Jak zatem widzisz, gdy spotkasz tego węża na swojej drodze, nie wpadaj w panikę, bo nie zrobi ci krzywdy. Oprócz Polski możesz go ujrzeć także w innych europejskich krajach oraz w Azji. 

Źródło: kobieta.wp.pl

Czytaj także:
Niebezpieczna sytuacja w polskich górach. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów
Pasażerowie samolotu najedli się strachu. Nad ich głowami pojawił się wąż
Nietypowe zachowanie kota skłoniło właściciela do przesunięcia lodówki. Jego odkrycie wywołuje ciarki

Redakcja poleca

REKLAMA