Możesz zostawić swój majątek zwierzakowi, ale tylko pod 1 warunkiem

Spadek dla psa i kota SG fot. Getty Images, Drazen_
Myślisz o tym, by zabezpieczyć swoich pupili na przyszłość? Jeśli chcesz zapisać im spadek, musisz wiedzieć o ważnych warunkach do spełnienia. Sprawdź, jak zadbać o psa czy kota w takim wypadku.
/ 08.02.2024 18:00
Spadek dla psa i kota SG fot. Getty Images, Drazen_

Gdy odchodzi osoba, która opiekowała się zwierzakami, pojawia się kwestia ich dalszych losów. W przypadku braku rodziny i krewnych chętnych do przyjęcia ich pod swój dach może skończyć się dramatem pupili. Przeczytaj, jak zostawić spadek dla psa lub kota.

Możesz zostawić swój majątek zwierzakowi

Temat zapisania testamentu i przekazania spadku najlepiej podjąć jak najszybciej. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro. Jeśli troszczysz się o swoje zwierzęta, możesz zadbać o nie na wypadek własnej śmierci. W świetle polskiego prawa kot czy pies nie są osobami fizycznymi ani prawnymi i same nie dziedziczą. Nie mogą być zatem ujęte bezpośrednio testamentem.

Zgodnie z kodeksem cywilnym zwierzęta są niestety traktowane jako rzecz i niezdolne do rozporządzania majątkiem. Jest jednak wyjście z takiej sytuacji.

Pierwszy sposób to zapis w testamencie, który przekazuje majątek wraz z posiadanymi zwierzętami wskazanej osobie. W nim należy wyraźnie zaznaczyć, że przejęty pupil musi mieć zapewnione godne życie. Wyznaczona osoba będzie zobowiązana do zaopiekowania się zwierzakiem, inaczej nie otrzyma pieniędzy. Najlepiej w tym przypadku ustalić tę kwestię za obustronnym porozumieniem, by nie ryzykować, że ktoś odrzuci spadek i wyznaczoną opiekę.

fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Spadek dla psa i kota pod warunkiem

Drugim sposobem na pośrednie przekazanie spadku dla psa i kota jest polecenie testamentowe. W tym przypadku należy wyznaczyć spadkobiercę i nałożyć na niego obowiązek określonego działania, np. przejęcia opieki nad zwierzęciem. Nie jest to warunkiem otrzymania majątku. Oznacza to, że wyznaczona osoba otrzyma spadek i powinna zająć się pupilem, ale nie jest do tego zmuszona.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz wyznaczać konkretnej osoby do sprawowania opieki nad zwierzęciem, również możesz zadbać o jego los. Ta metoda jest zalecana zwłaszcza w przypadku braku krewnych. Wystarczy zamiast człowieka ująć w testamencie polecenie dla wybranej instytucji sprawującej opiekę nad zwierzakami. Fundacje oraz stowarzyszenia zazwyczaj nie zrzekają się takich spadków i zajmują odpowiednio wszelkimi pupilami. Warto jednak wcześniej skonsultować z nimi podjętą decyzję. 

Źródło: businessinsider.com.pl

Czytaj także:
Psy ze schroniska mogą być wdzięczne tej 89-letniej kobiecie. Jej dobroć nie zna granic
Sołtys trzymał psa w tragicznych warunkach. To zdjęcie łamie serce
To, co te dzieciaki zrobiły dla potrzebujących zwierzaków, rozczuli twoje serce. Mali superbohaterowie

Redakcja poleca

REKLAMA