Ślimak afrykański Achatina fot. Adobe Stock

Ślimak afrykański Achatina - hodowla, cena, wielkość

Ślimak afrykański Achatina to największy ślimak lądowy, jest wielkości świnki morskiej. Ślimak afrykański żyje do 5 lat, a hodowla ślimaków Achatina staje się coraz bardziej popularna.
Marta Słupska / 24.07.2020 10:27
Ślimak afrykański Achatina fot. Adobe Stock

Marzy ci się domowe zwierzątko, ale nie lubisz hałasu, szczekania, ćwierkania ani niszczenia mebli? Możesz mieć zwierzaka, który jest nie tylko cichy, lecz także niewymagający – spokojnie możesz zostawić go na jakiś czas samemu sobie, dbając tylko o to, by miał co jeść.

Ale uwaga: trudno będzie się do niego przytulić. Co nie znaczy, że to niemożliwe, o czym przekonuje wielu internautów.

Spis treści:

  1. Ślimak afrykański - wielkość i wygląd
  2. Ślimak afrykański Achatina - hodowla
  3. Ślimak afrykański - cena

Ślimak afrykański - wielkość i wygląd

Afrykański ślimak Achatina robi się coraz popularniejszy, także w Polsce. Nic dziwnego - jego wielkość porównywalna z pięścią dorosłego człowieka lub ze świnką morską sprawia, że to wyjątkowo ciekawe zwierzę.

Wielkość muszli ślimaka afrykańskiego osiąga nawet 30 cm. Nazwa ślimaka Achatina pochodzi z greckiego „achates” co oznacza agat. Bez wątpienia dlatego, że bursztynowa muszla przyozdobiona jest brązowymi, nieregularnymi pasami.

Waga dorosłego ślimaka afrykańskiego Achatina dochodzi zwykle do 500 g.

Niektóre gatunki ślimaków afrykańskich są zbierane w celach konsumpcyjnych, inne  - hodowane jako zwierzęta domowe.

Jak hodować ślimaki afrykańskie?

Ślimaki Achatina są bardzo płodne (składają nawet do tysiąca jaj rocznie), a do rozmnażania się nie potrzebują partnera, ponieważ są obojnakami. 

Wystarczy więc jeden osobnik, aby po krótkim czasie w terrarium pojawiły nam się setki nowych ślimaczych pupilów. Jedyna rada hodowców to więc niszczenie jaj - ślimaków absolutnie nie wolno wypuszczać na wolność, jest to prawnie zabronione. Trzeba to zrobić w ciągu 2 tygodni od złożenia jaj - inaczej zdążą się wykluć małe achatinki.

Ślimaki te, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Afryki, a dokładnie - z Afryki Środkowej. Rozprzestrzeniły się jednak w strefie tropikalnej i subtropikalnej na całym świecie, gdzie nie mają naturalnych wrogów, przez co stały się gatunkami inwazyjnymi i wyrządzają szkody na terenach uprawnych. 

Terrarium dla ślimaka afrykańskiego

Wysokość terrarium ślimaka afrykańskiego nie powinna być większa niż 40 cm, musi umożliwić mu rozwinięcie stopy i swobodne przemieszczanie się. 

Na dnie terrarium powinien znaleźć się kwaśny torf, w którym będzie mógł się zakopywać (około 10-15 cm głębokości). Podłoże powinno być stale wilgotne, trzeba też dbać o to, by w terrarium nie było sucho.

Terrarium nie może stać w pełnym słońcu ani w przeciągu. Do środka można wstawiać zioła w doniczkach (ślimak afrykański je zje) oraz niepleśniejące korzenie, po których będzie mógł wędrować.

Czy ślimak afrykański może ugryźć?

Jeśli zastanawiasz się, czy tak duże ślimaki mogą – podobnie jak większość innych domowych zwierzątek – ugryźć, to spieszymy z odpowiedzią: ugryźć nie, ale zadrapać. Są bowiem wyposażone w specjalną tarkę, które tworzą chitynowe ząbki – służą one do rozdrabniania pokarmu. Bez obaw jednak – takie zadrapanie podobno praktycznie nie boli.

Co je ślimak afrykański?

Karmienie ślimaków Achatina nie nastręcza żadnych trudności, żywią się one praktycznie wszystkimi warzywami i owocami. Można im więc podawać ogórki, marchew, fasolę, bób, kukurydzę, pomidory, truskawki, banany, jabłka czy gruszki, ale też liście – na przykład winogron, selera, malin czy mleczu. Pasza dla ślimaka musi być świeża, nie wolno podawać owoców pokrytych pleśnią czy nieumytych.

Ślimak afrykański potrzebuje jednak suplementacji wapnia, ponieważ niedobory mineralne prowadzą do osłabienia i pękania muszli. Hodowcy Achatina muszą więc kupować swoim pupilom preparaty z wapniem, które dostępne są w sklepach zoologicznych.

Ile kosztuje afrykański ślimak?

Na koniec dobra wiadomość: Achatina bez większych problemów można nabyć w Polsce. Najłatwiej zakupić je od hodowców przez internet.

Cena ślimaka afrykańskiego dochodzi do 70 zł za sztukę, ale mniejsze osobniki można kupić już za kilkanaście złotych. Ślimaki afrykańskie żyją przeciętnie 3-5 lat, chociaż zdarza się, że dożywają jeszcze starszego wieku. 

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 26.07.2017.

To też może cię zainteresować:Chomik dżungarski - co je, jak się nim opiekowaćKameleon w domu - co trzeba wiedzieć przed zakupem?Jakie zwierzę domowe wybrać?