To nie sierść ani włosy psa powodują reakcje alergiczne, ale określone białka zawarte w naskórku i ślinie zwierzęcia. Skóra psa złuszcza się i odpada wraz z sierścią, stąd błędne przekonanie, że to właśnie ona powoduje alergie.
Dlaczego więc pokutuje przekonanie, że psy, które mają włosy, nie uczulają, a te, które mają sierść – tak? Odpowiedź jest prosta: bo mniej linieją. Im mniej zrzuconej sierści po domu, tym mniej uczulających alergenów w powietrzu.
Czy psy z włosami rzeczywiście nie uczulają?
Należy podkreślić, że nie istnieje rasa, która byłaby całkowicie hipoalergiczna. Co więcej, badania naukowe nie potwierdziły do tej pory tego, że niektóre rasy mają mniejszą ilość alergenów. Jedyne co zostało poparte dowodami naukowymi to to, że więcej alergenów przenoszą samce oraz psy z problemami skórnymi (nasilonym łojotokiem). Co ciekawe w obrębie jednej rasy – jeden pies może być bardziej uczulający od drugiego.
Psy nie należą wcale do zwierząt domowych, które najczęściej uczulają ludzi. Znacznie częściej występują alergie np. na koty, świnki morskie i inne gryzonie.
Psy z włosami dobre dla alergików!
W świetle tych ustaleń warto zatem wybierać psy, które po prostu gubią najmniej sierści. Stąd dobrym rozwiązaniem są rasy z włosami. Decydując się jednak na takiego psa, mając w domu alergika, należy pamiętać o tym, żeby:
- regularnie sprzątać legowisko pupila;
- stale dbać o jego sierść (kąpać, czesać/strzyc);
- często odkurzać mieszkanie – nie pomijając powierzchni typu: kanapy, fotele, zasłony itp.;
- myć ręce po każdym kontakcie z psem.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o psach z włosami? Wykorzystaj Aros kod rabatowy i zamów poradniki.
Większość ras z włosami, to psy, które wymagają pracochłonnej pielęgnacji. Ich włosy jak u człowieka cały czas rosną. Im dłuższe, tym więcej czasu pochłania ich wyczesywanie i mycie. Zadbane psy prezentują się jednak znakomicie! Zobaczcie sami w naszej galerii.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 24.07.2018 r.
Przeczytaj więcej o psach i opiece nad nimi:
Jakie psy są uznawane za najgroźniejsze?
Najlepsze rasy psów dla dzieci
12 najpopularniejszych imion dla psów
1. Grzywacz chiński
Bardzo ciekawa rasa, która istnieje dzięki skrzyżowaniu nagiego psa meksykańskiego z chihuahuą. Pieski osiągają wzrost do 33 cm przy wadze maksymalnej do 5,5 kilogramów. Mimo swojego ekscentrycznego wyglądu to czworonogi o bardzo przyjemnym charakterze – są zrównoważone, łagodne, skore do nauki i zabawy.
Zakup tego psa to spory wydatek, ale jego codzienne utrzymanie nie jest bardzo drogie. Co ciekawe w jednym miocie grzywaczy rodzą się szczenięta nagie i z włosem.
2. Maltańczyk
To jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa na świecie. Występuje tylko w kolorze białym – choć dopuszcza się także odcień kości słoniowej. Jego wizytówką są długie, jedwabiste włosy (do 22 cm), które wymagają regularnej, pracochłonnej pielęgnacji. Jeśli jednak nie będziemy pieska wystawiać, można go strzyc, przez co cała pielęgnacja będzie ułatwiona, a pies będzie miał większą swobodę ruchu.
Maltańczyk ma wesołe, pogodne usposobienie i bardzo lubi towarzystwo człowieka. Łatwo uczy się sztuczek i zawsze jest chętny do zabawy.
3. Chart afgański
Duży pies o szlachetnym wyglądzie, którego włosy wymagają regularnej i pracochłonnej pielęgnacji (szczotkowania i częstych kąpieli). Ogromną zaletą jest jednak to, że większość martwych włosów wypada podczas szczotkowania, a nie po domu. Co ważne - gdy włosy zmokną nie wydzielają typowego „psiego” zapachu.
Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na tę rasę? Afgan to pies bardzo inteligentny, łatwo się uczy i ma łagodne usposobienie. Dobrze dogaduje się też z dziećmi – jest cierpliwy i tolerancyjny wobec nich.
4. Shih tzu
To mały piesek do towarzystwa z długimi imponującymi włosami, które wymagają pracochłonnej pielęgnacji. Ma łagodne usposobienie i jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Lubi być przytulany i głaskany, ale zwykle sam decyduje, kiedy i jak długo mają trwać pieszczoty.
To rasa dobra dla starszych dzieci – shih tzu chętnie się będzie z nimi bawił i figlował. Młodsze pociechy mogłyby mu dokuczać swoim niedelikatnym podejściem, dlatego nie poleca się tej rasy do domów, gdzie są kilkuletnie dzieci. To pies inteligentny, ale jednocześnie niezależny, dlatego jego szkolenie należy rozpocząć już od szczeniaka.
5. Bearded collie
Pierwotnie były to psy pasterskie i zaganiające, dziś są głównie pupilami do towarzystwa. Ich cechą charakterystyczną są długie włosy, które wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby nie uległy skołtunieniu.
Cechuje je bardzo łagodne i wesołe usposobienie. Są bardzo oddane swojemu właścicielowi. Mimo że bearded collie wygląda jak duża ociężała kulka, to tylko pozory. W rzeczywistości psy tej rasy są bardzo ruchliwe i chętne do zabaw w terenie. Dobrze sprawdzają się w psich dyscyplinach sportowych.
6. Lhasa apso
Kolejna rasa, którą wyróżnia długi, imponujący włos wymagający regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdzi się doskonale w roli psa do towarzystwa. Doskonale zaadaptuje się w małym mieszkaniu. Dobrze znosi samotność. Wymaga wytrwałego i ciepłego właściciela, gdyż jest bardzo wrażliwy i niezależny. Cechą charakterystyczną lhasa apso jest to, że jest bardzo czujny i nieufny wobec obcych – zawsze głośno poinformuje swojego właściciela o przybyciu gości.
7. Bergamasco
Tzw. owczarek z dredami to największy oryginał w naszym zestawieniu. Co ciekawe ta imponująca „fryzura” nie wymaga dużych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego włosy filcują się naturalnie w charakterystyczne ulepki. Trudno jednak zachować ją w czystości. Dlatego jeśli nie zamierzamy jeździć z psem na wystawy – można jego sierść czesać i strzyc, wtedy łatwiej utrzymać higienę.
Bergamasco doskonale sprawdzi się jako pies rodzinny. Wspaniale czuje się w towarzystwie dzieci – jest wobec nich niezwykle delikatny i opiekuńczy.