Dlaczego niektórym zależy na tym, żeby ich pupil zaliczał się do grupy krótkowłosych? Powody są dwa. Krótsza sierść zazwyczaj wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Rzadziej trzeba ją czesać, a linienie zazwyczaj przebiega mniej drastycznie, niż u ras długowłosych - właściciel nie musi walczyć co chwilę ze stertami sierści w mieszkaniu. Drugim powodem jest obiegowa opinia, jakoby rasy krótkowłose rzadziej miały wywoływać dolegliwości u alergików. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ alergia na sierść może ujawnić się również po kontakcie z psiakiem o krótkich włosach. Statystycznie dzieje się to jednak rzadziej, jeśli więc alergia nie jest silna, posiadacz psa o krótszej sierści może nie odczuwać dolegliwości.
W naszej galerii znajdziecie 5 najpopularniejszych ras psów krótkowłosych wraz z opisami - która z nich skradła wasze serca?
Boston terrier
Boston terrier to typowy amerykański dżentelmen. Jego usposobienie jest niezwykle łagodne, dlatego będzie świetnym towarzyszem dzieci. Uwielbia towarzystwo, a do swojej rodziny przywiązuje się całym psim serduszkiem. Wymaga uwagi i pieszczot, ale nie domaga się ich zbyt nachalnie. Kiedy zbyt długo przebywa w samotności, może stać się złośliwy - ze smutku będzie niszczyć przedmioty lub załatwiać się w pomieszczeniach.
Boston terrier jest niezwykle inteligentny, dlatego łatwo go wyszkolić. Ma duży temperament, ale nie musi przebywać w dużym domu - małe mieszkanie w zupełności wystarczy, jeśli zapewni się mu codzienne spacery. To psiak ciekawski i czujny, ale nie jest hałaśliwy.
Mały psiak o wielkim sercu - jaki jest ratlerek?
Mops
Pomimo smutnego wyrazu pyszczka, mops wcale nie jest negatywnie nastawiony do życia. To wesoły i towarzyski pies, który niemal nigdy nie reaguje agresywnie. Zawsze wybiera jedną osobę, którą obdarza wyjątkowym uczuciem. Nie znaczy to jednak, że nie będzie bardzo przywiązany do wszystkich domowników. Nie lubi samotności, ale na co dzień jest łagodny i cierpliwy. Należy pamiętać o tym, że mopsy są bardzo wrażliwe - nawet lekko podniesiony ton może zranić je do głębi i spowodować, że poczują się bardzo urażone.
Jamnik krótkowłosy
Jamniki są ruchliwe, energiczne oraz niezwykle radosne. Mogą jednak być trudne w szkoleniu - bywają uparte i uwielbiają mieć własne zdanie! Jeśli jamnik nie będzie poddany tresurze, może stać się wprost nieznośny. A to ryzykowne: ten uroczy psiak potrafi momentalnie zmiękczyć serca domowników, więc trzeba na niego uważać!
Jamniki są towarzyskie, ale nie zawsze przyjazne dla obcych. Jeśli dojdą do wniosku, że ich rodzina znajduje się w niebezpieczeństwie, będą zaciekle jej bronić!
Mastif neapolitański
Ociężały i dostojny, świetnie nadaje się na stróża. Nie wywołuje niepotrzebnego hałasu, ale gdy domownikom grozi niebezpieczeństwo, skutecznie interweniuje. Chociaż wydaje się ospały, to gdy ktoś go sprowokuje, zamienia się w gwałtownego i walecznego psa. Lubi dzieci, ale może wykazywać się nieufnością wobec tych obcych.
Gdy nie będzie właściwie szkolony, może starać się zdominować rodzinę i narzucać własne zasady.
Cane Corso
Masywny i bystry, bardzo nieufny wobec obcych. Typowy pies jednego pana, który polubi jednak również innych domowników. Budzi respekt i lubi dominować, ale jeśli od pierwszych miesięcy życia zostanie poddany szkoleniu, stanie się wiernym towarzyszem rodziny, rzadko okazującym jakąkolwiek agresję.
Cane Corso zazwyczaj nie przepada za innymi psami. To rasa odważna, a przy tym niezwykle inteligentna.