Owczarek szkocki

Owczarek szkocki fot. Fotolia
Dawniej owczarek szkocki był psem pasterskim i pilnował owiec. Dzięki królowej Wiktorii trafił na salony. Teraz zachwyca urodą i inteligencją.
Barbara Lasota / 28.11.2017 03:15
Owczarek szkocki fot. Fotolia

Owczarek szkocki collie, bo tak brzmi jego pełna nazwa, może być długowłosy i krótkowłosy. Częściej spotyka się psy długowłose. Jest psem średniej wielkości, jego wzrost dochodzi do 60 cm, a waga do 29 kg. Suki są nieco mniejsze. Jest inteligentny, spokojny, przywiązuje się do swojego pana i do rodziny. Nadaje się nawet dla początkujących hodowców. Jego konstrukcja psychiczna jest dość delikatna, toteż treserzy podkreślają, że trzeba być wobec owczarka szkockiego konsekwentnym, ale łagodnym i okazywać mu uczucie. Jeśli poczuje agresję, będzie miał uraz psychiczny i może zapamiętać to na całe życie.

Co potrafi owczarek szkocki

Dowodem na inteligencję  psów tej rasy jest nie tylko Lassie z filmu "Lassie, wróć!" Znał on ponad 300 komend. Warto wiedzieć, że w czasie wojny wykorzystywano je do przenoszenia meldunków i jako psy sanitarne. Owczarki szkockie są też psami policyjnymi i stróżującymi. Może być wspaniałym towarzyszem zabaw dzieci. Jest opiekuńczy, empatyczny, cierpliwy.

Zasady opieki nad owczarkiem szkockim

  • Raczej nie powinien przebywać w budzie na podwórku. Powinien spać w domu, co nie znaczy, że nie może biegać po ogrodzie i pilnować posesji. Jest to nawet wskazane, bo służy zdrowiu psa. 
  • Nie służy mu przegrzanie. Legowisko psa rasy owczarek szkocki należy umieścić z dala od grzejników.
  • Najlepiej czuje się w rodzinie gdzie są dzieci. Wprost przepada za nimi i za wspólnymi zabawami. Jest opiekuńczy, nie wyrządzi im krzywdy.
  • Nie jest szczęśliwy w domu, gdzie nie ma rodzinnej atmosfery i każdy członek rodziny żyje własnym życiem. Wyczuwa chłód emocjonalny, czuje się osamotniony.
  • Gdy ma być po prostu psem rodzinnym, wystarczy mu wychowanie.
  • Od małego trzeba go przyzwyczajać do smyczy i obroży. Dobrze wychowany, nawet gdy zostanie z niej spuszczony na spacerze, na zawołanie przyjdzie do pana.
  • Potrzebuje dużo ruchu. Spacery powinny być długie i intensywne. Pochodzi bowiem z otwartych przestrzeni, gdzie dużo pracował i biegał.

Redakcja poleca

REKLAMA