śpiący piesek fot. Fotolia

O czym śnią psy i koty - sny zwierząt

O czym śnią psy i koty? Okazuje się, że wcale nie o tym samym! Ich sny odrobinę różnią się też od ludzkich. Poznaj wyniki najnowszych badań!
Weronika Kwaśniak / 26.11.2016 14:51
śpiący piesek fot. Fotolia

Jeśli masz zwierzaka, pewnie często widujesz, jak przyjmuje śmieszne pozy w czasie snu. Temat zwierzęcych marzeń od zawsze interesował naukowców i posiadaczy czworonogów. Czy koci amant śni o puszystej kotce z naprzeciwka? Czy wesoły psiak marzy w nocy o ogromnej kości?

Uczeni z Harvardu postanowili przeprowadzić szczegółowe badania na ten temat. Okazuje się, że sny zwierząt odrobinę różnią się od naszych. A psy i koty wcale nie śnią o tym samym!

Sny zwierząt: początek badań

Chociaż większość teorii na temat zwierzęcych marzeń opieramy wyłącznie na spekulacjach, w niektórych przypadkach badacze mają niezbite dowody.

Koko i Michael to goryle, które regularnie usiłują powiedzieć ludziom, co im się śni. Te niezwykle bystre zwierzaki potrafią pisać, więc komunikacja z nimi jest znacznie ułatwiona. Koko często informuje po przebudzeniu o wyimaginowanych wydarzeniach, miejscach i osobach, które jej się śniły. Z kolei Michael, który został niegdyś uratowany z rąk kłusowników, niekiedy o poranku pisze smutne komunikaty, np. "Źli ludzie zabijają goryle". Jak widać, zwierzęta czasem również mają koszmary...

Badacze zbadali szczegółowo fazy zwierzęcego wypoczynku. Myszy mają krótszy cykl snu niż ludzie, dlatego ich marzenia nocne są "szybsze" niż nasze. Z kolei gady i ryby nie przechodzą przez tzw. etap REM, więc wiadomo na pewno, że w ogóle nie śnią.

O czym śnią psy?

Doktor Deirdre Barrett z Harvardu twierdzi, że psy niewielkich ras mają o wiele więcej snów, niż powiedzmy bernardyny czy owczarki niemieckie. Szereg harvardzkich eksperymentów wykazał, że najprawdopodobniej nasi wierni pupile śnią o... swoich właścicielach. Jeśli twój piesek przebiera intensywnie łapami, doświadcza właśnie marzeń o twojej twarzy, zapachu lub wizualizuje sobie zabawę z tobą albo... dokuczanie ci. Niewykluczone również, że zwierzak śni o bieganiu lub intensywnym spacerze.

Korzyści z posiadania psa

O czym śnią koty?

Pewnie nie zdziwi was fakt, że kocie sny znacznie różnią się od psich. Kociaki wykonują często jeszcze bardziej dziwaczne ruchy - wyginają się, mruczą lub wręcz podskakują. W przypadku tych zwierząt nie ma jednak zazwyczaj mowy o marzeniach na temat właścicieli. Kot na ogół wizualizuje sobie rozmaite przygody ze swoim udziałem: często jest to polowanie na myszy.

Jak poprawnie obchodzić się z kotem?

Jeśli twój kot lub pies właśnie porusza się nerwowo podczas snu, przygotuj dla niego smakowitą nagrodę. Prawdopodobnie ten niepozorny, maleńki chihuahua właśnie wyobrażał sobie, że jest bohaterem który ratuje cię z opresji! A mruczący kociak... cóż, nawet jeśli nie myślał o tobie, też z pewnością przeżywał fascynujące przygody!