Kastracja kota fot. Adobe Stock

Kastracja kota - ile kosztuje i kiedy wykastrować zwierzaka?

Kastracja kota to zabieg chirurgiczny wykonywany pod narkozą w gabinecie weterynaryjnym. Wykastrowane koty są mniej agresywne, stają się bardziej ufne i nie znaczą terenu.
Małgorzata Machnicka / 07.02.2020 10:56
Kastracja kota fot. Adobe Stock

Kastracja kota to zabieg, który wykonuje się wyłącznie u samców. Polega na wycięciu jąder (w przeciwieństwie do sterylizacji, która polega na podwiązaniu nasieniowodów), a jej głównym celem jest zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt. Kastracja ma jednak sporo innych zalet.

Wykastrowane koty stają się mniej agresywne, bardziej ufne, nie znaczą terenu i bardzo go ograniczają (co w znacznym stopniu minimalizuje to niebezpieczeństwo nieszczęśliwego wypadku). Najważniejsze jest jednak to, że żyją zwykle dłużej (nawet dwa razy dłużej) niż te niewykastrowane. 

Kiedy kastrować kota?

Weterynarze zalecają, by kastracji dokonać zanim kot osiągnie dojrzałość płciową, czyli w wieku około 6 miesięcy (w przypadku niektórych ras dojrzewanie trwa nieco dłużej). 

Jak przygotować kota do zabiegu?

Kot przed kastracją, tak jak przed każdym innym zabiegiem, powinien przejść badania kontrolne. Pozwoli to sprawdzić, czy zwierzę może być poddane narkozie. Bardzo często, odpowiednio wcześniej, jest także wykonywana morfologia, aby ocenić wydolność nerek i wątroby. 

Przed samym zabiegiem kot powinien być na czczo, czyli nie jeść przez 8 godzin (może otrzymywać wyłącznie wodę do picia do 4 godzin przez zabiegiem). 

Jak wygląda i ile trwa zabieg?

Kastracja to prosty i szybki zabieg chirurgiczny, zazwyczaj trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Jak wygląda? Najpierw podaje się kotu znieczulenie. Następnie usuwa się owłosienie z okolic moszny i przez nacięcie uzyskuje dostęp do jąder.

Po zabiegu nie zakłada się nawet szwów, ponieważ rana bardzo szybko się goi - w ochronie przed lizaniem rany warto założyć kotu plastikowy kołnierz (zdejmowany na czas karmienia).

Po zabiegu

W ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu, kot może być ospały i mieć problemy z koordynacją ruchową. Warto zapewnić zwierzakowi dodatkowe ocieplenie, najlepiej w postaci koca, ze względu na obniżenie temperatury ciała.

Pierwszy posiłek należy podać kotu dopiero po pełnym wybudzeniu, aby nie doprowadzić do zadławienia. W pierwszych miesiącach po zabiegu, kot powinien znacząco zredukować ilość przyjmowanego do tej pory pokarmu, aby nie przybierał na wadze. 

Kastracja kota - cena

Cena kastracji kształtuje się między 100 a 200 zł - wszystko zależy od kliniki weterynaryjnej, w której wykonujemy zabieg.

Ważna uwaga: jest możliwość kastracji kota za darmo. Coraz więcej gmin oferuje darmowe zabiegi lub za minimalną opłatą. Najczęściej takie akcje odbywają się raz w roku (trzeba się wcześniej na nie zapisać, ze względu na dużą ilość chętnych).

Więcej o kotach:
Jak obliczyć wiek kota?
Biegunka u kota - jak ją leczyć?