Kot czy pies - jakiego zwierzaka wybrać?

O zbawiennej mocy czworonoga pod naszym dachem chyba nikogo zapewniać nie trzeba. Jednak, aby zarówno człowiek jak i zwierze byli zadowoleni ze wspólnego życia warto się nad tą decyzją dobrze zastanowić. Każdą adopcję zwierzaka trzeba zarówno dobrze przemyśleć jak i się do niej przygotować.
/ 24.07.2013 06:50

O zbawiennej mocy czworonoga pod naszym dachem chyba nikogo zapewniać nie trzeba. Jednak, aby zarówno człowiek jak i zwierze byli zadowoleni ze wspólnego życia warto się nad tą decyzją dobrze zastanowić. Każdą adopcję zwierzaka trzeba zarówno dobrze przemyśleć jak i się do niej przygotować.

Kot czy pies - jakiego zwierzaka wybrać?

Fot.  tastyslandhawaii.com

Wybierając między psem a kotem warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które wskazują na znaczące różnice pomiędzy nimi. Zarówno pies jak i kot mają swoją wierną rzeszę zwolenników oraz przeciwników, dla których pies czy kot będzie odpowiedni.

Kot to idealne zwierzę dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na systematyczne spacery, do tego w skrajnych sytuacjach może zostać sam w domu przez kilka dni, o ile ktoś od czasu do czasu do niego zajrzy. To wygodna alternatywa, dla osób, które lubują się w puchatych, leniwych, mruczkach.

Wszystkie przedstawione odniesienia zarówno do kota jak i psa są prawodopodbnym zachowaniem zwierzęcia, ktore może ulegać modyfikacji w zależności od rasy, wielkości i charakteru.

Pies natomiast będzie wiernym towarzyszem życia, bardzo pojętnym i oddanym, dla którego długi spacer z właścicielem będzie ogromną radością. Jednak im większy zwierzak tym większe koszty, wymagania i uwiązanie. Psy to odpowiednie zwierzęta dla osob aktywnych, prowadzących regularny tryb życia, które zaplanują podróże z czworonogiem lub znajdą mu odpowiedniego opiekuna.

Kot czy pies - jakiego zwierzaka wybrać?

To warto wiedzieć! Prawa zwierząt w Polsce

Oto czego należy spodziewać się po naszym nowym pupilu:

 

Opieka

Kot czy pies - jakiego zwierzaka wybrać?

Fot. catster.com

Cóż, bez względu na to jakiego zwierzaka wybierzemy, jedno jest pewne, będziemy musieli okazać mu odpowiednią dawkę opieki i zainteresowania. Bez względu na to, czy zdecydujemy się zaadoptować psa czy kota, musimy przygotować się na poświęcanie mu czasu i systematyczne dbanie o jego "dobre samopoczucie".

Kot - mogłoby się wydawać, że opieka nad nim ogranicza się jedynie do zaspokojenia podstawowych potrzeb, a więc karmienia i wymieniania żwirku. Otóż nic bardziej mylnego. Popularna teoria głosi, iż koty zajmują się same sobą i nie potrzebują nadmiernej uwagi. To mit! Większość kotów (choć oczywiście nie można tego w pełni generalizować) są pieszczochami, które potrzebują codzienną dawkę czułości i wspólnej zabawy z właścicielem, szczególnie jeśli w domu nie ma innego zwierzaka. Kocia doba składa się w większości ze snu, który zajmuje mu prawie 60% czasu, reszta to pielęgnacja, jedzenie i zabawa. Dlatego warto przygotować sobie odpowiednie kocie akcesoria, zabawki oraz dużo cierpliwości, ponieważ koty potrafią mieć niespożyte ilości energii i mocno przy tym narozrabiać.

Dobrze wiedzieć: Dlaczego kot nie jest pieszczochem?

Pies - również mocno absorbujący jak kot, choć tutaj dochodzą również kwestie codziennych spacerów, które powinny odbywać się obowiązkowo rano, po południu i wieczorem (bez względu na pogodę!). Choć jest to kwestia uzależniona ściśle od danej rasy psa. Dzięki temu zaspokoisz psią potrzebę ruchu i zadbasz o codzienną "toaletę", a systematyczne rytuały pozwolą należycie zadbać o zdrowie i kondycję psa. Z tego właśnie względu pies będzie odpowiednim kompanem dla kogoś, kto ceni sobie aktywny tryb życia i posiada odpowiednią ilość czasu na codzienne rytuały. Sprawa jest rozwiązana jeśli mamy dom, wówczas kwestia spacerów może być nieco ograniczona.

Jak dbać o kondycję pupila?

 

Problemy wychowawcze

Kot czy pies - jakiego zwierzaka wybrać?

Fot. cattime.com

Decydując się na zwierzę warto pamiętać, że bez względu na to, które wybierzemy, może sprawiać nam problemy wychowawcze, dlatego tak ważne jest, aby przed adopcją zasięgnąć możliwie dużo wiedzy o rasie i starać się od początku określać zasady. Jednak to będzie wymagało za równo czasu, cierpliwości jak i motywacji.

Kot - koci charakter zwykle nie należy do najłatwiejszych. Jeśli chodzi o naukę podstawowych czynności jak np. korzystanie z kuwety, w większości szybko chłoną wiedzę. Należy jednak pamiętać, że o typowej tresurze nie ma tu mowy, szczególnie, że kot nie zrobi nic, jeśli nie ma na to w danej chwili ochoty. Pod tym względem większość kotów jest indywidualistami. Do głównych kocich problemów możemy zaliczyć: drapanie mebli i zaznaczanie terenu. To czynności, które nie jednego właściciela doprowadzają do szewskiej pasji. Kot musi drapać, ostrzy w ten sposób pazury i jest to dla niego naturalne. By uchronić meble przed dewastacją należy zakupić odpowiednie drapaczki i tam kierować jego uwagę. Pozostaje również kwestia załatwiania się poza kuwetą, co może się zdarzać każdemu kotu np. ze złości na właściciela i potrzeby zaznaczenia terenu.

Pies - psy bezapelacyjnie potrzebują "przewodnika stada", który nimi pokieruje i jasno wyznaczy nieprzekraczalne zasady i konsekwencje. Łatwiej będzie nam nauczyć psa wszystkiego jeszcze za szczeniaka, jednak to również będzie wymagało dużo cierpliwości, zaangażowania i uwagi. Pies musi czuć respekt, ale nie może się nas bać, dlatego niezbędne będzie wyczucie i delikatność. W przypadku młodego psa - szczenię nie może zostać samo w domu, z dwóch powodów: poczuje się osamotne i odrzucone, co znacząco odbije się na jego psychice i zachowaniu w przyszłości , a pozostawione za długo samo może wyrządzić sobie krzywdę, dlatego do ukończenia 8-go miesiąca powinien być pod czujnym okiem opiekuna.

 

Zapach i czystość

Kot czy pies - jakiego zwierzaka wybrać?

Dla wielu osób czystość jest decydującym elementem przy podejmowaniu decyzji między psem a kotem. Jednak w każdym przypadku warto przygotować się na drobne uniedogodnienia.

Kot - z natury jest zwierzęciem bardzo czystym, dbającym o sierść i "czystość" w kuwecie. Tak więc jego obecność może być praktycznie niewyczuwalna dla domowników. Wyjątek stanowi wyżej wspomniane "znaczenie terenu", które powoduje, że zapach kociego moczu w mieszkaniu może być wyjątkowo trudny, zarówno do usunięcia jak i do zniesienia. Jednak przy odrobinie cierpliwości można wyplewić u zwierzęcia tę niechlujną cechę, która z pewnością wyciszy się po ewentualnej kastracji. Uwaga - kot podobnie jak pies również gubi sierść, którą w ekspresowym tempie będzie zostawiał na materiałowych meblach, ubraniach oraz łóżku. Szczególnie te długowłose będą potrzebowały regularnego szczotkowania.

Pies - niestety nie dba o swoją higienę tak jak kot. Jeśli chcemy, aby mieszkanie nie przeszło "psim" zapachem, będzie wymagał częstszych kąpieli, pielęgnacji sierści, odpowiednio zbilansowanej diety lub ewentualnej suplementacji. Oczywiście zadbany pies, a więc zdrowy i jedzący odpowiednią karmę, będzie wydzielał znacznie mniej zapachów, a nawet być wręcz niewyczuwalny. Czeka nas również częstsze odkurzanie - psy, szczególnie te duże i długowłose intensywnie gubią sierść, tak więc czeka nas częste szczotkowanie, co nie tylko pozwoli ograniczyć "lenienie" się psa, ale również wyczesze zgromadzony na spacerach brud i kurz.

Fot. callinamarie.buzzne.com

Redakcja poleca

REKLAMA