Pies to zwierzę w pełni udomowione, ale nie należy zapominać, że jego pierwotny psi instynkt i charakter, wymaga ruchu. Systematyczność i zaangażowanie ze strony właściciela będzie nie tylko doskonałą rozrywką dla naszego czworonoga, ale również wyjdzie mu na zdrowie.
Przede wszystkim dieta!
Zbilansowana dieta i odpowiednia dawka ruchu dla naszego pupila to podstawa. Pamiętajmy, że psy potrzebują dużo białka i warzyw. Jeśli mamy taką możliwość starajmy się w miarę możliwości nie przerzucać się tylko na gotową karmę, ale również gotować "domowe" posiłki. Może to być chude mięso z gotowanymi warzywami, a także ryżem i kaszą. Jest to dowód na to, że psy po części lubią takie człowiecze posiłki. Nim powstały gotowe karmy, psy bardzo dobrze tolerowały taką domową różnorodność. Oczywiście w dzisiejszych czasach powstaje cała seria gotowych karm, które także zawierają składniki odżywcze i zachowują zdrową proporcję. Podstawą wyżywienia jest oczywiście odpowiednie nawodnienie opierające się na czystej wodzie, która jest dla psa najlepszym rozwiązaniem.
Ruch to zdrowie
Jeżeli chodzi o kondycję psa, należy także czasami dać mu odrobinę swobody. Ciągłe chodzenie na smyczy nie prowadzi do niczego dobrego. Pies nie ma szansy na bieganie i wykazywanie się swoją pozytywną energią. A pies, który nie ma mozliwości się wyszaleć, rozładować energii będzie albo szukał sobie zabaw w naszym mieszkaniu (demolując różne przedmioty), albo odbije się to niekorzystnie na jego zdrowiu w przyszłości. Warto od czasu do czasu wybierać się na długie spacery, dać mu się wybiegać, a najlepiej pobawić się z nim, aby spacer był doskonałą okazją do scalenia relacji na linii człowiek-pies. Jego kondycję można ćwiczyć ucząc go aportowania, rzucając patyki czy psie zabawki, które pupil przynosi swojemu właścicielowi. Po takich zabawach pies będzie zmęczony i szczęśliwszy. Pan okazał mu zainteresowanie, poświęcił czas, a on miał okazję do wybiegania się. Nic więcej mu do szczęścia nie potrzeba.
Jeśli chcemy, aby nasz pupil cieszył się pełną sprawnością do „sędziwego wieku” dbajmy, aby codziennie, w miarę możliwości, systematycznie gwarantować psu odpowiednia dawkę ruchu.
Oto kilka porad jak kreatywnie spędzać czas z psem, które z pewnością dostarczą naszemu zwierzakowi mnóstwo frajdy:
- Przeciąganie liny – niezbędny będzie mocny sznurek. Uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu wygrać - dla jego satysfakcji i mobilizacji.
- Szukanie przedmiotu – pies obwąchuje jakiś przedmiot, który ukrywamy w jakimś miejscu. Aby zmobilizować psa na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne. Wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przez nas przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla naszego pupila.
- Rzuty piłką – ulubione psie zajęcie. Potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając piłeczki na zmianę.
- Aportowanie- należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Może to być patyk, piłka czy psia zabawka. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy psiak odda nam przedmiot warto go pochwalić i od razu rzucić przedmiot ponownie. Zwierzę szybko zrozumie na czym polega zabawa.
- Socjalizacja przez zabawę- warto wychodzić na spacery z osobami, które również spacerują z pupilami. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z innymi zwierzakami, a poza tym, kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.