Kocie zabawy – jak wpływają na naszego pupila?

Duża dawka zabawy i aktywności ruchowej jest niezbędne kotom do zachowania dobrej kondycji.
Zarówno niewielkie i niegroźne koty domowe, jak i dzikie zwierzęta z taką samą ochotą bawią się i psocą. Młode kotki niemal bezustannie chcą się bawić z krótkimi przerwami na sen, jednak starsi osobnicy są równie chętni i skorzy do zabawy. Kocie zabawy są niezwykle przyjemne i miło się je ogląda. Ponadto zabawa z kotem to świetny sposób na relaks i odstresowanie. Jak więc zabawa wpływa na kota i jego właściciela?
/ 22.05.2011 18:30
Duża dawka zabawy i aktywności ruchowej jest niezbędne kotom do zachowania dobrej kondycji.

Duża dawka zabawy i aktywności ruchowej jest niezbędne kotom do zachowania dobrej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Co ciekawe, nie musimy pokazywać naszym podopiecznym jak się bawić, gdyż są bardzo pomysłowe i zabawę mają we krwi. Ciekawym jest to, że koty bawią się w te zabawy, które są jednocześnie doskonaleniem umiejętności i zachowań potrzebnych przy ich naturalnych czynnościach takich, jak polowanie, ucieczka czy pogoń za ofiarą.

Charakterystyczną cechą zabawy jest powtarzanie wielu ruchów, co świadczy o tym, że koty czerpią z zabawy nie tylko naukę, ale także przyjemność. Zabawa ma też funkcję rozładowania napięcia wynikającego z braku możliwości polowania, dlatego kot okrutnie męczy ofiarę, jaką jest np. mucha przed jej zabiciem. By zaspokoić instynkt przeciąga fazę łowów.

Sprawdź również: Koty rudzielce – na czym polega ich czar?

Zabawa jest przyjemna nie tylko dla samego kota, ale również dla właściciela. Oczywiście zabawę można urozmaicić dzięki nauczeniu kota kilku sztuczek. Jest to o wiele trudniejsze niż w przypadku tresury psa, gdyż koty robią wszystko po swojemu, ale nie jest niemożliwe nauczenie kota aportowania, skakania czy zabawy w chowanego. Ta ostatnia zabawa jest świetna dla kota, który z chęcią będzie nas szukał choćby z ciekawości gdzie jesteśmy.

Nieco trudniejsze jest aportowanie, jednak nauka tej sztuczki nie jest niemożliwa. Kot może się nauczyć tej czynności, ponieważ instynktownie przynosi pokarm do swojej kryjówki. Koty skaczą często, stąd też można łatwo nauczyć kota wskakiwania na komendę lub przeskakiwania przez hoola-hop. Pamiętajmy, aby wszystkie wykonane sztuczki nagradzać poprzez pogłaskanie lub danie czegoś dobrego do przekąszenia.

Jeśli chodzi o zabawki dla kotów, w sklepach znajdziemy tego całą masę - piłeczki z dzwoneczkiem, piszczałki, myszki, myszki na baterie czy też maskotki nasączone kocimiętką. Prawda jest jednak taka, że kot zadowoli się czymkolwiek, nawet kulką z folii aluminiowej lub szeleszczącego papierka. Należy jednak uważać, aby zabawki nie były niebezpieczne dla naszego pupila i nie miały żadnych guziczków, pasków czy elementów niebezpiecznych, które kot może połknąć. Uważajmy też na rośliny, które są dla kota trujące. Jeśli mamy w domu filodendron, difenbachię, bluszcz, kaladium lub wilczomlecz piękny należy się ich pozbyć lub umieścić w niedostępnym dla kota miejscu.

Warto przeczytać: Czym charakteryzują się koty domowe? – krótka charakterystyka

Warto bawić się ze swoim pupilem. Kotu sprawia to przyjemność, a nam pomaga się zrelaksować i odpocząć. Nie ma nic przyjemniejszego niż widok naszego malca bawiącego się piłeczką lub zwykłą wstążeczką.

Redakcja poleca

REKLAMA