Czym charakteryzują się koty domowe? – krótka charakterystyka

Kot domowy fot. Fotolia
Koty to niesamowite zwierzęta zamieszkujące niemal każdy zakątek świata. Koty żyją zarówno w lasach tropikalnych, górach, na sawannie czy półpustyni. Oczywiście w większości są to koty dzikie, takie jak lew, puma, tygrys, pantera-lampart, żbik, ryś, serwal, gepard, jaguar, karakal, manul, ocelot, irbis, kot tybetański, czarnostopy i andyjski i wiele, wiele innych. Oczywiście nasze koty domowe w pewnym stopniu pochodzą od ich dzikich braci. Poznajmy bliżej naszych miauczących pupili.
/ 19.05.2011 09:36
Kot domowy fot. Fotolia

Niektóre domowe koty to dalecy następcy dzikich kotów, które w ogólnym zarysie przypominają bardzo dzisiejsze czworonogi. Oczywiście nasi dzisiejsi domownicy różnią się od dzikich kotów, choć w niewielkim stopniu. Na te koty, których nie dało się udomowić, polowano dlatego też niemal wszystkie obecnie występujące gatunki są pod ochroną. Ponadto wiele rzadkich gatunków jest na granicy wymarcia. Niestety takie gatunki jak tygrys szablozębny wyginęły na zawsze. Jedyny z kotowatych, którego udało się udomowić to kot domowy oraz gepard, którego wykorzystywano w łowiectwie.

Kot domowy znany jest również pod innymi, nieco bardziej profesjonalnymi nazwami: Felis silvestris catus, Felis catus czy Felis domesticus. Definicja mówi, że kot domowy to udomowiony przez człowieka gatunek ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych. Pierwotnym zadaniem udomowionego kota była przede wszystkim likwidacja gryzoni – myszy i szczurów, które niszczyły zapasy pożywienia. Warto również wspomnieć o tym, że w starożytnym Egipcie koty były przedmiotem kultu związanego z boginią miłości i płodności Bastet, którą przedstawiano jako kota lub też kobietę z głową kota.

Zobacz również: Jak zapewnić bezpieczeństwo psu w aucie?

Zgoła inaczej było w czasach średniowiecznych, kiedy to koty były tępione. Utożsamiano je bowiem z diabłem i czarownicami, wraz z którymi palono je na stosach. Doprowadziło to do znacznego spadku kociej populacji w miastach i co za tym idzie do wzrostu liczby szczurów powodujących różne zarazy i epidemie. Koty bardzo szybko rozprzestrzeniły się po całym świecie, a dziś w licznych rozróżnia się mnóstwo ras i odmian. Koty rasowe według specyfikacji FIF podzielone są na cztery kategorie. Rozróżniamy również najpopularniejszą „rasę”, czyli koty żyjące samodzielnie w miastach, tzw. dachowce.

Wspomniane wcześniej koty domowe na wolności żyją około 8 lat. W warunkach domowych i przy dobrej opiece koty mogą dożyć nawet 15-20 lat. Do największych kotów domowych należy maine coon. Zwłaszcza reproduktory osiągają imponujące rozmiary. Również wśród tak zwanych dachowców zdarzają się ogromne okazy. Koty są uznawane za samotników, a tak naprawdę są bardzo towarzyskie. Podobnie jak dzikie koty nie mają jednak rozwiniętego instynktu stadnego, a zatem same dbają o swoje potrzeby.

Polecamy: Jak często i dlaczego trzeba odrobaczać psa?

Przez tysiąclecia koty zdążyły przyzwyczaić się do człowieka. W większości przypadków koty traktują swoich opiekunów jak matkę zastępczą, co przedłuża okres ich dzieciństwa. Kot jest bardzo pamiętliwy, jeśli stanie mu się krzywda może odpłacić. Należy pamiętać, że koty bywają złośliwe. Jeśli jednak będzie dobrze traktowany, z pewnością okaże sympatię do właściciela.

Redakcja poleca

REKLAMA