Ailurofobia i ailurofilia - co to takiego?

Ailurofobia to jedna z odmian fobii, polegająca na anormalnym i długotrwałym lęku przed kotami.
Czy słowa ailurofobia i ailurofilia mają jakikolwiek związek z kotami? Wbrew pozorom, okazuje się że obie definicje mają duży związek z naszymi czworonożnymi pupilami. Czym więc są obie definicje, jaki mają związek z kotami i ich właścicielami?
/ 22.05.2011 18:38
Ailurofobia to jedna z odmian fobii, polegająca na anormalnym i długotrwałym lęku przed kotami.

Zacznijmy od tego, że obydwa słowa pochodzą z języka greckiego – słowo ailouros znaczy kot. Ich użycie powoli upowszechnia się, chociaż wciąż wiele osób, nawet będących ailurofilami, nie wie, co oznaczają. Cóż więc oznaczają obie definicje? W wielkim skrócie ailurofobia i ailurofilia znaczą po polsku, odpowiednio lęk przed kotami i miłość do kotów. Analogicznie: Ailurofob to osoba, która kotów się boi, ailurofil koty darzy miłością. Poznajmy terasz szersze znaczenie obu przypadłości.

Ailurofobia to jedna z odmian fobii, polegająca na anormalnym i długotrwałym lęku przed kotami. Przypadłość ta powoduje przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku i zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia. Osoba mimo zapewnień o tym, że kot nie jest w stanie jej skrzywdzić, czuje przed nim ogromny strach. Co więcej fobia ta powoduje obsesyjną chęć ukrycia swojego strachu. Sama myśl o możliwości odkrycia przez kogoś tej przypadłości może doprowadzić do ataków paniki.

Zobacz również: Czym charakteryzują się koty domowe? – krótka charakterystyka

Osoby cierpiące na wysokie stadium ailurofobii mogą nie tylko odczuwać lęk przed samymi zwierzętami, ale również zdjęciami i obrazkami przedstawiającymi koty. W niektórych przypadkach nawet literatura o podobnej tematyce i wszystko co może kojarzyć im się z kotami wzbudza lęk i niepokój. Ponadto ailurofobia może wywołać duszności, nadmierne pocenie się, suchość w jamie ustnej, drgawki, palpitacje serca, zaburzenia mowy i postrzegania. A jak leczyć tę fobię?

Zazwyczaj leczenie jakichkolwiek fobii polega na na wielokrotnym, coraz intensywniejszym, ale bezpiecznym kontakcie osoby z przedmiotem lęku. Po wielokrotnych, kontrolowanych kontaktach ze źródłem lęku osoba poddana terapii przestaje się ich obawiać. Jeśli to nie pomoże, można poddać się hipnoteriapii, która pomaga zwalczyć podświadome obawy lęku. Jest szybka i bezpieczna, jednak wielu ludzi nie lubi uczucia utraty kontroli i świadomości, że ktoś będzie miał dostęp do ich umysłu.

Sprawdź także: Kocia anatomia – interesujące zagadnienia i ciekawostki

A na czym polega Ailurofilia? To nic innego jak wielka „afektywność” w stosunku do kotów. O ile miłośnicy kotów mogą spać spokojnie nie obawiając się o swoje zdrowie psychiczne, to już anormalna i nadmierna sympatia w stosunku do kotów może budzić niepokój. Jeśli ktoś w swoim pokoju ma mnóstwo zdjęć i plakatów kotów, wszystkie gadżety kojarzą się z kotami, a po domu biega kilka lub kilkanaście miauczących domowników, być może cierpi na ailurofilię.

Redakcja poleca

REKLAMA