Jak szybko zrobić karmnik z butelki? Wystarczy tylko kilka chwil, aby przygotować leśnym mieszkańcom piękny karmnik

karmnik z butelki fot. Adobe Stock, KristineRada
Prosty karmnik z butelki łatwo i szybko przygotujesz z dowolnego rodzaju plastikowej butelki. Dobrze sprawdzą się te mniejsze, ale jeśli masz sporo leśnych gości, postaw na większy rozmiar i wybierz butelkę pięciolitrową. Dołącz do tego gruby i mocny sznurek lub drut, aby zamontować karmnik w dowolnym miejscu.
/ 10.11.2023 05:47
karmnik z butelki fot. Adobe Stock, KristineRada

Wykorzystanie plastikowej butelki to szybki i prosty sposób na stworzenie estetycznego i praktycznego karmnika dla ptaków, wiewiórek i innych małych leśnych mieszkańców. Możesz dodatkowo obudować go drewnianymi elementami, jutowym sznurkiem albo pomalować farbkami. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Spis treści:

  1. Jak zrobić karmnik z butelki?
  2. Czym pokryć karmnik z butelki?
  3. Czy kolor karmnika ma znaczenie?
  4. Gdzie umieścić karmnik dla ptaków z butelki?

Jak zrobić karmnik z butelki?

Przygotowanie karmnika dla ptaków z butelki jest bardzo proste. Możesz zrobić to na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest wycięcie niewielkiego otworu w środkowej części butelki. Nie może być ono za nisko, aby konstrukcja się nie rozpadła.

Następnie wsyp ziarna dla ptaków i zawieś butelkę na drzewie lub barierce balkonowej. Tak przygotowany karmnik możesz dodatkowo owinąć sznurkiem, aby lepiej wtopił się w otoczenie.

karmini z butelek

fot. Karmnik z butelki/Adobe Stock, KristineRada

Czym pokryć karmnik z butelki?

Proste konstrukcje możesz pokryć wspomnianym sznurkiem albo farbą w naturalnym kolorze. Jeśli lubisz majsterkowanie, przygotuj nieco bardziej rozbudowany karmnik. Przydadzą ci się kawałki płyt meblowych albo drewna. Połącz je ze sobą w prostokąt przy pomocy kleju do drewna, a następnie umieść w środku postawioną na głowie butelkę (będzie konieczne wycięcie otworu w górnej części konstrukcji).

Wsyp do butelki nasiona, a następnie odkręć ją i umieść w karmniku w taki sposób, aby część nasion wysypała się na drewnianą "podstawkę". Dzięki temu ptaki będą mogły wygodnie dziobać pestki, a przy okazji osłonią się od zimna i śniegu.

Czy kolor karmnika ma znaczenie?

Jeśli decydujesz się pomalować swój karmnik z butelki, wybierz neutralne kolory. Zbyt jaskrawe barwy będą odstraszać ptaki i leśne zwierzątka. Najlepiej zdecyduj się na odcienie zielonego, brązowego lub beżowego.

Gdzie umieścić karmnik dla ptaków z butelki?

Karmnik dla ptaków powinien wisieć w widocznym, ale osłoniętym od wiatru miejscu. Dobrze też wybrać miejsce pomiędzy gałęziami, aby ptaki mogły swobodnie przycupnąć na jednej z nich i sięgać po pestki.

Nie stawiaj karmnika blisko ruchliwych ulic czy na głośnych częściach osiedla (np. w pobliżu parkingu czy placu zabaw). Hałas może sprawić, że ptaki nie będą chciały przylatywać.

karmnik z butelki plastikowej

fot. Karmnik dla ptaków z butelki/Adobe Stock, Nina

Czytaj także:
Jakie ptaki zimują w Polsce?
Czym karmić ptaki zimą?
Jakie ptaki przylatują do karmnika?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA