Jaszczurka zwinka – nasz najpospolitszy gad. Poznaj go bliżej!

jaszczurka zwinka fot. Adobe Stock
Wczesna jesień to czas wzmożonej aktywności jaszczurek. Z końcem lata pojawia się nowe pokolenie, które niedawno wykluło się z jaj. Gdy wybierzesz się na grzyby lub wycieczkę, może ci nagle wyskoczyć spod nóg. Najszybciej masz szansę spotkać zwinkę. Dowiedz się o niej więcej!
Małgorzata Świgoń / 05.10.2018 16:21
jaszczurka zwinka fot. Adobe Stock

Jedni je kochają, innych napawają strachem. Mowa o gadach, w tym także jaszczurkach. W Polsce można spotkać zaledwie trzy gatunki: jaszczurkę zwinkę, zieloną i żyworodną. Najpospolitsza jest zwinka.

Jaszczurka zwinka - gdzie najczęściej ją spotkasz?

W ostatnich latach populacja jaszczurek zwinek staje się coraz rzadsza. Ten gad bardzo lubi wygrzewać się w słońcu, na silnie nasłonecznionych polankach leśnych, na skraju dróg i wrzosowisk. Spotkać ją można także na zboczach nasłonecznionych jarów, wzgórz, a nawet podmiejskich rumowiskach.

Wszystko, co musisz wiedzieć o jaszczurkach, zanim się na nie zdecydujesz! 

W słoneczne dni godzinami wygrzewa się na słońcu polując jednocześnie na owady, głównie szarańczaki. Jak sama nazwa wskazuje, jest niezwykle zwinna i ruchliwa. Bardzo płochliwa, przestraszona kryje się w norkach gryzoni, szczelinach skalnych, wyjątkowo wspina się na niskie krzaki lub skały.

Jak wygląda jaszczurka zwinka?

Jest niewielka. Największe okazy nie przekraczają 20 cm. Jeśli przyjrzymy się bliżej pokrytej łuskami powierzchni ciała, zachwycimy się przepiękną mozaiką. Wzdłuż grzbietu przebiega dość szeroka wstęga wąskich i zbitych łusek, wyraźnie różnych od szerokich łusek na grzbiecie i bokach. 

Samiec jest bardziej brunatny, samica szara, młode są znacznie ciemniejsze. Na spodzie ciała znajdują się białe plamki. Najbardziej efektowne są samce w okresie wiosennych godów, gdy pojawia się u nich intensywnie zielone zabarwienie podgardla. Rozszerza się ono na brzuch, kark, głowę, często przechodzi na grzbiet.

Jaszczurka ma wysmukłe, ale masywne ciało, dużą, dość szeroką głowę. Silne, długie nogi oraz palce zakończone pazurkami pomagają jej szybko się przemieszczać. Gruby, zwężający się ku tyłowi ogon jest o 1,5 raza dłuższy od reszty ciała. Często ratuje on życie gadowi. Jest bowiem bardzo kruchy i w przypadkach skrajnego zagrożenia odpada, myląc tym napastnika.

Jak żyje zwinka?

Budzi się z zimowego snu w marcu lub kwietniu. Rozpoczyna gody, które trwają do czerwca. Wówczas prowadzi bardzo aktywny tryb życia, a samce toczą między sobą walki o samice. Samiczka składa ok. 14 jaj w czerwcu, w ziemi, w nasłonecznionym miejscu. Młode wylęgają się po 8 tygodniach.

Gad ma wielu wrogów, choć sam jest całkiem niegroźny. Na zwinki polują lisy, jenoty, ptaki drapieżne, węże, a także koty domowe, tam, gdzie wałęsają się bez dozoru.

Jeśli uda ci się spotkać zwinkę nie płosz jej, nie zabijaj! (jest pod ochroną), zrób zdjęcie i podziwiaj, jaka jest piękna!

Czytaj też:

Redakcja poleca

REKLAMA