Jaszczurki domowe fot. Adobe Stock

Jaszczurki domowe - cena, rodzaje i hodowla

Przed wyborem jaszczurki domowej należy wygospodarować miejsce przeznaczone na terrarium dla naszego zwierzaka. Są gatunki, które dorastają do 10-15 centymetrów długości i można je trzymać nawet w niewielkim mieszkanku, ale niektóre mogą osiągnąć nawet 150 centymetrów długości.
/ 19.08.2020 17:20
Jaszczurki domowe fot. Adobe Stock

Hodowla jaszczurek domowych czy nawet jednej jaszczurki wymaga znajomości jej gatunku. Dla przykładu, niektóre gatunki w zbyt małych terrariach mogą stać się apatyczne, ospałe, a w skrajnych warunkach mogą zdechnąć.

Jaszczurka domowa - rodzaje i wymagania

Do wymagających gatunków jaszczurek należą przede wszystkim warany, kameleony, agamy oraz niektóre gekony. Dlatego też planując zakup lub samodzielną budowę terrarium postaraj się, aby było jak największe i spełniało warunki odnośnie konkretnego gatunku, który chcemy hodować. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić zwierzakowi odpowiednich warunków, lepiej zmienić gatunek lub zupełnie zrezygnować z kupna.

Jeśli już masz upatrzone terrarium lub znalazłaś miejsce, gdzie można będzie je wybudować i umieścić, warto zastanowić się nad tym, czy będziesz w stanie się odpowiednio zaopiekować nowym pupilem. Oczywiście, najpierw należy stworzyć jaszczurce odpowiednie otoczenie, w zależności od gatunku.

Na przykład agama brodata czy gekon lamparci wymagają suchego terrarium o niskiej wilgotności i wysokiej temperaturze w dzień oraz dość niskiej nocą. Nie warto sadzić jakichkolwiek roślin w takim terrarium, gdyż nie zniosą one tak ekstremalnych warunków. Na szczęście opieka nad takim gatunkiem jest dość prosta i ogranicza się do karmienia i zraszania co 2-3 dni.

Nieco więcej uwagi wymagają jaszczurki z rejonów tropikalnych. Do takich okazów należą bazyliszki pasiaste czy gekony orzęsione. Jaszczurki tropikalne wymagają środowiska, w którym skoki dobowe temperatury będą nieznaczne, wilgotność będzie się utrzymywała na wysokim poziomie, a terrarium porośnięte roślinnością.

Gekon orzęsionyGekon orzęsiony. fot. Adobe Stock

Trzeba przyznać, że na utrzymanie takich warunków dla jaszczurki domowej będzie trzeba przeznaczyć o wiele więcej pieniędzy, uwagi i czasu. Ponadto same rośliny wymagają sporej dawki pielęgnacji, a terrarium należy zraszać nawet kilka razy dziennie uważając jednocześnie, aby nie wdała się pleśń.

Jaszczurka domowa - terrarium i warunki życia

Jeśli już wiesz jakie warunki jesteś w stanie zapewnić jaszczurce i ile czasu możesz jej poświęcić, warto zastanowić się nad gatunkiem. Wiele odmian jaszczurek, a w szczególności z rodziny gekonów, na przykład gekon toke, to gady o typowo nocnej aktywności.

W ciągu dnia jaszczurki te pozostają w ukryciu, a niepokojone i obserwowane bardzo się stresują. Inne gatunki co prawda mogą być aktywne w ciągu dnia, ale są bardzo ostrożne i gdy tylko zauważą jakikolwiek ruch w okolicy chowają się do kryjówki. Należy im zapewnić miejsce, w którym mogą się ukryć, na przykład jakąś mini jaskinię, konar drzewa, itp.

Do takich skrytych jaszczurek należy między innymi szyszkowiec tropikalny, jaszczurka murowa czy legwanik skalny. Nieco bardziej śmiałe są legwany obrożne czy gekony żółtogłowe, które nie muszą kryć się przy każdej okazji.

Jaszczurka murowaJaszczurka murowa. fot. Adobe Stock

Pamiętaj, że gady, w tym również jaszczurki, to zwierzęta dzikie i próby ich oswojenia mogą okazać się nieskuteczne. Nie lubią również częstego dotykania czy nawet ingerencji w terrarium. Jeśli koniecznie chcesz jaszczurkę towarzyską, którą można zabrać na krótki spacer, zdecyduj się na agamę brodatą lub legwana zielonego pamiętając przy tym, że może on przy najbliższej okazji uciec, a to wiąże się z szybką śmiercią zwierzęcia, które nie poradzi sobie w trudnych warunkach.

Legwan zielonyLegwan zielony. fot. Adobe Stock.

Żywienie jaszczurki 

Przy wyborze jaszczurek domowych należy pamiętać, że większość tych zwierząt to zwierzęta mięsożerne jedzące głównie owady, ale niektóre gatunki nie stronią również od małych kręgowców.

Do roślinożernych jaszczurek należą legwany zielone, biczogony czy kanaryjki. Jaszczurki te jedzą zazwyczaj niewielkie porcje każdego dnia. Niestety może to być pewnym utrudnieniem, gdyż w skład diety tych jaszczurek wchodzą zielone części roślin polnych. W naszym klimacie dość trudno je dostać. Możemy je co prawda zastąpić ziołami kupowanymi w sklepach, niestety są one dosyć drogie.

Jaszczurki mięsożerne są mniej wymagające. Można je karmić zwykle 2-3 razy w tygodniu. Problemem może być za to zapewnienie jaszczurce odpowiedniej ilości bezkręgowców lub niewielkich kręgowców, w postaci mysich noworodków. Jeśli w pobliżu nie ma sklepu zoologicznego, może to być dość trudne.

Poza tym niektóre osoby mogą być zbyt wrażliwe, aby zapewnić jaszczurce odpowiednie pożywienie, dlatego też warto wcześniej zastanowić się, czy ze spokojem podamy jaszczurce pokarm złożony z malutkich myszek lub bezkręgowców.

Jaszczurki - cena, kupować jedną czy więcej?

Jaszczurki domowe nie należą do drogich zwierząt - ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset w zależności od okazu i tego, czy kupuje się jaszczurkę z hodowli czy sklepu zoologicznego. Wydatkiem jest nie sam zakup zwierzęcia, ale terrarium, pożywienie, rośliny. Niekiedy początkowe koszty związane z posiadaniem jaszczurki w domu urastają do kwoty 400 zł, a miesięczne wydatki do ok. 100 zł w zależności od tego, co je jaszczurka. 

Chodząc po sklepach zoologicznych wybieramy zazwyczaj jednego przedstawiciela danego gatunku. To spory błąd, gdyż większość z jaszczurek to zwierzęta stadne i w samotności czują się nie najlepiej. Do przedstawicieli takich towarzyskich jaszczurek, należy między innymi gekon płaczący czy gekon Williamsa.

Gekon WilliamsaGekon Williamsa. fot. Adobe Stock

Jaszczurki to zwierzęta terytorialne, zaciekle broniące swojego otoczenia. Starzy lokatorzy terrarium mogą nie zaakceptować nowego mieszkańca, więc jeśli chcesz mieć kilka osobników, warto zakupić jaszczurki od razu lub w krótkim odstępie czasu.

Można również kierować się wyborem jaszczurki pod względem estetycznym. Większość okazów jest bardzo ciekawie ubarwiona, co zwraca uwagę i może się podobać. Zanim jednak dokonasz zakupu, zapewnij jaszczurce odpowiednie warunki.

Nie zalecamy wizyty w sklepie zoologicznym i zakupu „najfajniejszej” jaszczurki, jeśli nie ma się o niej zielonego pojęcia. Zanim dokonasz zakupu należy zapoznać się literaturą na temat konkretnego gatunku. Dzięki temu będzie można lepiej zaopiekować się danym zwierzęciem, a jaszczurka będzie się czuła w nowym lokum bezpiecznie i komfortowo.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.06.2011

Czytaj też o: Żółwie wodne – jak wygląda ich hodowla?Domowa hodowla gadów – jak się do tego przygotować?