fot. Fotolia
Historia rasy jamnik krótkowłosy
Jamnik krótkowłosy to kolejna rasa, której pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Miłośnicy tej rasy twierdzą, że pochodzi ona aż ze starożytnego Egiptu, choć na pewno narodziła się w Niemczech. Z tego kraju bowiem wywodzi się oryginalna nazwa rasy: Dachshund, Dackel lub Teckel. Już w starożytnym Egipcie istniały liczne rasy psów, z których część uwieczniono na płaskorzeźbach i posągach świątynnych. Archeolodzy nie wierzyli własnym oczom, kiedy zobaczyli rysunki odpowiadające jamnikowi w świątyni w Bescheb. Rzecz jasna naukowcy nie mogą określić w 100 proc., czy chodzi o jamnika, czy też podobnego doń psa.
fot. Fotolia
Jamniki były tresowane na: posokowce, psy zaganiające, buszujące, norowce. Zakres ich pracy nie ograniczał się tylko do wypłaszania borsuków z nory, gdzie jamnik był zdany sam na siebie, ale też do zaganiania dzików (jamniki szorstkowłose), buszowania w chaszczach i trzcinie oraz aportowania (długowłose). Obecnie mało kto docenia tą rasę traktując ją nieco z przymrużeniem oka, głównie ze względu na ich specyficzną budowę.
Zobacz także: Zdrowie psa - poradnik
Charakter i zachowanie jamnika krótkowłosego
Jamnik to pies bardzo odważny, inteligentny, żywy i czujny. Pomimo tego, że jamniki są bardzo przywiązane do swoich opiekunów, zachowują swoją wrodzoną niezależność i samodzielność.
Od szczenięcia wymaga konsekwencji przy wychowaniu oraz dobrego kontaktu z opiekunem, bowiem w przeciwnym wypadku może się rozwinąć u psa złośliwy i nieprzyjemny charakter.
Jest to szczególnie widoczne w przypadku psów rozpieszczonych, które szczekają na każdego mijanego osobnika.
fot. Fotolia
Jamnik krótkowłosy lubi zabawy z dziećmi. Należy jednak pamiętać o tym, że to pies z charakterem i nie lubi np. podnoszenia w niewłaściwy sposób, jak to mają w zwyczaju mniejsze dzieci.
Budowa i umaszczenie
Jamniki krótkowłose, jak sama nazwa wskazuje mają krótką, gęstą i połyskliwą sierść na miękkiej, elastycznej skórze. Ogon spiczasty, lekko owłosiony. Szata może byś jednobarwna, pręgowana albo cętkowana, przy czym wszystkie kolory są dozwolone - od czerwono-żółtego do czarnego z podpalanymi plamami. Wielkość jamnika określa się na podstawie obwodu w klatce piersiowej. Jamnik króliczy osiąga długość maksymalnie 30 cm, natomiast jamnik miniaturowy - 35 cm. Waga jamnika standardowego to około 9 kilogramów.
Zdrowie
Z uwagi na krótkie nóżki i długi tułów jamniki stosunkowo często chorują na paraliż tylnych łapek. Ze względu na tę specyficzną budowę ciała nie zalecane są częste spacery po schodach, ponieważ obciążają kręgosłup psa.
Należy także uważać na skłonność tej rasy do tycia. Psu należy zapewnić odpowiednią, dzienną dawkę ruchu.
Zobacz także: Encyklopedia ras psów