Basset hound – charakterystyka rasy

Basset hound to łagodny pies o dobrym sercu, który jednak bywa niekiedy dość uparty. Pomimo że niełatwo go wytresować, na pewno stanie się wspaniałym przyjacielem całej rodziny, uwielbia zwłaszcza dzieci. Jakie są inne cechy charakterystyczne basseta? Czy te psy potrzebują dużo ruchu? Czy bassety są hałaśliwe? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
/ 19.09.2013 16:45

basset hound

fot. Fotolia

Charakter basseta

Basset zdecydowanie nie jest typem samotnika. Potrzebuje towarzystwa, najlepiej ciągłego. Nie przepada za widokiem pustych czterech ścian, a kiedy przez dłuższy czas musi pozostać sam w domu, może być hałaśliwy. Basset nie jest agresywny, a jego stosunek do dzieci zasługuje na same pochwały. Niewskazane są jednak samotne spacery pociechy z bassetem – pomimo swojej łagodności i przywiązania, ten pies bywa uparty i silny, więc lepiej aby przechadzki odbywały się w towarzystwie osób dorosłych. Bassety są bardzo przyjazne w stosunku do innych psów.

Zajrzyj tutaj: Cane corso – charakterystyka rasy

Wygląd basseta

Najbardziej popularny jest basset trójkolorowy (czarno-biało-jasnobrązowy) lub dwukolorowy (biało-cytrynowy). Samiec osiąga mniej więcej 33-38 cm wzrostu, a samica 28-36 cm. Przeciętna waga tej rasy to 18-27 kg. 

Pielęgnacja basseta

Sierść basseta jest krótka, więc wystarczy szczotkować ją 2-3 razy w tygodniu, najlepiej dość sztywną szczotką. Większy problem sprawiają długie, zwisające uszy psiaka – należy często je sprawdzać i czyścić. Podobnie postępujemy z fałdami skórnymi. Basset potrzebuje sporo ruchu, dlatego trzeba zapewnić mu również możliwość swobodnego biegania bez smyczy.

Najlepszy dom dla basseta

Basset potrzebuje przestrzeni, najlepiej więc czuje się na wsi. Może jednak mieszkać również w mieszkaniu – potrzebuje wtedy kilku długich spacerów dziennie. Osoby, które często przebywają poza domem, nie powinny raczej decydować się na psa tej rasy. Bassety nie są także dobrymi kompanami dla zwolenników idealnej czystości w domu, ponieważ mają dość charakterystyczny zapach i wydzielają sporo śliny.

fot. Fotolia

Szkolenie basseta

Basset często bywa uparty. Pomimo swojego dobrego serca i ogromnego przywiązania do właścicieli, nie daje się łatwo wytresować. Bassety bywają również samowolne i jeśli nie zostaną wyszkolone do wracania na wezwanie, lubią uciekać na spacerach. Nie licz więc na nauczenie basseta zbyt wielu sztuczek, jednak pamiętaj o wyszkoleniu go tak, aby wracał zawołany. Wprowadź dyscyplinę, ponieważ niewyszkolony samiec może stać się dominujący.

Zdrowie basseta

Basset żyje przeciętnie od 10 do 12 lat. Jeśli będzie cierpiał na nadwagę, będą groziły mu problemy z kręgosłupem. Pies tej rasy jest podatny na skręt kiszek, z tego powodu nie powinien zbyt dużo biegać po obfitym posiłku.

fot. Fotolia

Polecamy: Encyklopedia ras psów

Historia basseta

Basset to rasa starożytna, która została później rozwinięta we Francji (w charakterze psa gończego). Pod koniec XIX wieku basset przywędrował do Wielkiej Brytanii i USA.

Redakcja poleca

REKLAMA