Jak powinniśmy kąpać psa i suszyć po kąpieli

Przed kąpielą powinniśmy dokładnie rozczesać sierść (włos) psa, aby nie dopuścić do utrwalenia kołtunów.
Jeśli przygotowaliśmy się należycie do wykąpania psa, możemy przystąpić do dzieła. Zróbmy to tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt i przekonać psa, że zabieg ten może być dla niego miły.
/ 20.07.2010 12:12
Przed kąpielą powinniśmy dokładnie rozczesać sierść (włos) psa, aby nie dopuścić do utrwalenia kołtunów.

Kąpiemy psa - krok po kroku

  • Przed kąpielą powinniśmy dokładnie rozczesać sierść (włos) psa, aby nie dopuścić do utrwalenia kołtunów. Dobrze jest też włożyć do psich uszu nieduże kawałki waty, by nie zalać wodą kanałów słuchowych, gdyż mogłoby to doprowadzić do zapalenia uszu.
  • Temperatura wody w jakiej kąpiemy psa nie może być ani za wysoka, ani za niska. Powinna być mniej więcej taka, jak temperatura ciała psa. Nie należy też, w trakcie kąpieli, zmieniać nagle temperatury wody.
  • W zależności od rodzaju używanych kosmetyków rozcieńczamy je lub nie. 
  • Nanosimy je równomiernie na całe ciało psa, tak by nie pominąć żadnej jego części. Włos okrywowy, który pełni funkcję ochronną, przeważnie zatrzymuje powierzchowne zmoczenie, powodując spływanie wody i szamponu. Aby dokładnie umyć psa, należy starannie wmasować szampon w sierść psa, tak, aby nie pozostał jedynie na włosach okrywowych, ale dotarł także do podszerstka (tj. krótka, gęsta, miękka warstwa futra) i skóry. Dodatkowo wmasowywanie szamponu pobudza ukrwienie skóry i działa na psa relaksująco. Następnie starannie spłukujemy szampon letnią wodą.
  • Przy myciu głowy naszego pupila należy zwrócić uwagę, aby nie nalać wody czy szamponu do pyska oraz by nie zalać oczu, uszu i nosa.
  • Po kąpieli owijamy naszego czworonoga ręcznikiem i lekko wyciskamy wodę z sierści. Nie należy zbytnio trzeć psa ręcznikiem, bo może to spowodować skołtunienie i zniszczenie włosów.

Suszymy psa suszarką - najważniejsze kwestie

  • Osuszony włos rozczesujemy, a następnie suszymy suszarką. Należy suszyć psa układając włos w kierunku, w którym naturalnie rośnie. Najlepiej posłuży do tego metalowy grzebień o gęstości dopasowanej do rodzaju włosa psa.
  • Trzeba suszyć psa równomiernie na całym tułowiu i nogach, by nie doprowadzić do miejscowego przegrzania, czy poparzenia.
  • Należy także pamiętać, że suszymy włos nie tylko z wierzchu, ale również bliżej skóry oraz, że suszymy psa nie tylko od góry, ale również od spodu - na mostku i piersi.
  • W okolicach brzucha i pachwin psa oraz pod ogonem, gdzie włos jest rzadszy, a skóra bardziej narażona na poparzenia, należy bardzo ostrożnie manewrować suszarką.
  • Nie należy dmuchać gorącym powietrzem w nos, oczy i pysk psa. Głowę suszymy również bardzo ostrożnie, z większej odległości, głównie tył głowy. W przypadku psów z dłuższym włosem, suszymy też uszy (od zewnętrznej strony małżowin).

Suszarka nie powinna mieć za dużej siły suszenia, ani zbyt wysokiej temperatury. Nie powinna też działać zbyt głośno ponieważ pies ma bardzo wrażliwy słuch. Nie należy wypuszczać psa na dwór po kąpieli. Można to zrobić jedynie w bardzo ciepłe, słoneczne i bezwietrzne dni.

Dokładna kąpiel powoduje całkowite zmoczenie psa do skóry. Dlatego pies, nawet tylko wilgotny, po takiej kąpieli łatwo ulega wychłodzeniu. Pies powinien całkowicie wyschnąć, zanim pozwolimy mu wyjść. Nawet gdy jest ciepło, pies może się przeziębić przez wiatr.

Drobna kosmetyka - kilka uwag

Na koniec możemy przemyć delikatnie oczy (gazikiem – nie watką!), a następnie robimy oględziny uszu i pazurków. Jeśli potrafimy, sami możemy wyczyścić uszy specjalnym preparatem i przyciąć zbyt długie pazury. U psów z dłuższym włosem niekiedy trzeba też wyciąć włosy na spodzie stopy między opuszkami i palcami. Ten zabieg należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, żeby nie skaleczyć opuszek lub delikatnej skóry palców. 

Polecamy: Jak pies odbiera świat - psie zmysły

Zobacz też: Czy potrafisz właściwie zaopiekować się psem?

Nie należy kąpać psa do 48 godzin po zakropleniu preparatów przeciwko pchłom i kleszczom!

Redakcja poleca

REKLAMA