Kiedy nie powinniśmy karmić psa?

Kiedy nie powinniśmy karmić psa?
Są takie sytuacje kiedy nie powinniśmy karmić naszego psa ze względu na jego dobro. Są też takie sytuacje kiedy nasz pies nie chce jeść. Kiedy nie powinniśmy karmić psa. Przeczytaj najważniejsze informacje i porady.
/ 11.08.2010 14:21
Kiedy nie powinniśmy karmić psa?

Co powinniśmy zrobić jeśli pies nie chce jeść?

Niektóre psy zawsze mają tak wielki apetyt, że jeśli nagle odmawiają jedzenia podejrzewamy u nich chorobę. Jeśli tak jest z naszym psem, powinniśmy przyjrzeć mu się uważniej. Niektóre psy natomiast mają z natury umiarkowany apetyt. Jeśli nasz pies zwykle jada bez entuzjazmu wskazane dla niego jedzenie, warto przegłodzić go raz na jakiś czas. Jednodniowa głodówka nawet raz w tygodniu, dla zwierzęcia z natury drapieżnego jakim jest pies, nie tylko nie jest straszna, ale nawet wskazana i zdrowa.

Także w żywieniu psów potrzebna jest konsekwencja. Jeśli mamy takiego "jedzeniowego marudera", nie proponujmy mu coraz to lepszych dań upierając się, żeby wreszcie jednak coś zjadł. Jeśli nasz pies jest dość wybredny powinniśmy zachować sztywną zasadę - żadnego dokarmiania pomiędzy posiłkami psa, a jego miska z jedzeniem stoi tylko 15 do 20 minut w jego zasięgu. Jeśli pies w tym czasie nie zje - znaczy, że nie jest głodny. Należy zabrać jedzenie i nie dawać niczego innego przed kolejnym posiłkiem. Gdy pies zgłodnieje to zje.

W trakcie dużych upałów apetyt psa może być znacznie słabszy niż zwykle. Podobnie zdarza się, że psy samce nie chcą jeść, gdy w ich okolicy jest suka w cieczce. Niekiedy również suki w cieczce mają mniejszy apetyt. Jeśli nasz pies nagle przestał jeść zastanówmy się czy nie ma jednego z takich właśnie powodów. Jeśli tak, apetyt powinien wrócić do normy zaraz po zniknięciu tego typu przyczyny.

Kiedy nie należy karmić psa?

Powinniśmy też pamiętać o sytuacjach w których nie powinniśmy karmić psa mając na względzie jego dobro.

W czasie wzmożonej aktywności psa:

  • nie należy karmić psa bezpośrednio przed długim spacerem czy treningiem. Po jedzeniu należy odczekać co najmniej dwie-trzy godziny zanim pies będzie zdolny do wysiłku;
  • nie należy karmić psa bezpośrednio po wysiłku (po powrocie z długiego spaceru lub treningu);
  • nie należy karmić psa przed podróżą, ani bezpośrednio po niej, odczekajmy aż pies "ochłonie".

Nakarmienie psa w powyższych sytuacjach niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skrętu żołądka u psa i złego samopoczucia. Jedzenie przed podróżą może być tez przyczyna wymiotów psa w czasie drogi.

Polecamy: Czesanie psa - na co zwracać uwagę?

Niestrawność i problemy trawienne u psa

W trakcie niestrawności i problemów trawiennych u psa nie należy karmić psa, gdy przejawia on nagłą ostrą niestrawność (wymioty, biegunka). Jeśli poza tym pies wygląda i czuje się normalnie należy zrobić mu jednodniową głodówkę i podać pierwszy posiłek w mniejszej porcji niż zwykle. Jeśli trawienie psa po tej głodówce nie wróci do normy powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Również jeśli wymioty lub biegunka mają dziwny kolor, albo jest w nich krew, a także jeśli pies ma dodatkowe objawy np.ogólne osłabienie, gorączkę, itp. należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Zobacz też: Jak przygotować się na wakacje z psem?

Uwaga na zimną wodę!

Bardzo zimna woda szczególnie w upalny dzień lub nadmierna ilość wody wypita zbyt szybko zaraz po jak i przed wysiłkiem również może być niebezpieczna.

Unikajmy pojenia psa bardzo zimną wodą, a gdy jest bardzo spragniony dajmy mu mniejszą ilość wody kilka razy w odstępach, by nie wypił zbyt szybko za dużo.

Redakcja poleca

REKLAMA