Jak wygląda tor dla psów agility?

Tor agility przypomina nieco tor przeszkód w zawodach skokowych dla koni tzw. „parcours”, jednak przeszkody są bardziej różnorodne.
Tor agility przypomina nieco tor przeszkód w zawodach skokowych dla koni tzw. „parcours”, jednak przeszkody są bardziej różnorodne. Rodzaj przeszkód określony jest przez regulamin FCI.
/ 21.07.2010 13:19
Tor agility przypomina nieco tor przeszkód w zawodach skokowych dla koni tzw. „parcours”, jednak przeszkody są bardziej różnorodne.

Przeszkody agility

Na torze pies może mieć do pokonania następujące przeszkody

  • Przeszkody do przeskoczenia:
  1. stacjonaty (czyli zwykłe przeszkody pojedyncze do pokonywania skokiem wzwyż)
  2. skok w dal
  3. oponę  zawieszoną na ramie (przez środek, której pies ma przeskoczyć)
  4. murek/wiadukt (do przeskoczenia bez dotykania)
  • Przeszkody strefowe do pokonania (przy wejściu i zejściu na nie zaznaczona jest strefa, którą pies musi dotknąć w trakcie pokonywania przeszkody):
  1. kładka
  2. huśtawka
  3. palisada
  4. stół (na który pies musi wskoczyć i pozostać nieruchomo w określonej pozycji i czasie)
  5. tunele
  6. miękki (rękaw ze sztywnym wejściem)
  7. sztywny
  8. slalom (złożony z 8, 10 lub 12 tyczek ustawionych w linii prostej między, którymi pies powinien przejść)
  9. Jakie zasady obowiązują w Agility?

Regulamin określa, które z przeszkód są obowiązkowe dla konkretnej klasy trudności, a jakie dodatkowe. Określa także wysokość przeszkód w klasach wzrostowych. Pierwsza i ostatnia przeszkoda to zawsze stacjonata (najczęściej złożona z tyczki zawieszonej na stojakach na odpowiedniej dla klasy wielkości). Na zawodach czas przebiegu psa mierzony jest przy pomocy fotokomórek ustawionych na początku i na końcu toru.

Zobacz też: Jakie są korzyści ze spacerów z psem?

Zawody rozgrywane są w klasach wzrostowych oraz w klasach związanych ze stopniem trudności. Innym kryterium podziału są kategorie. Oficjalne zawody organizowane wg regulaminów FCI dzielą się na kategorię „Agility” oraz „Jumping”. Ponadto rozgrywa się także inne rodzaje konkurencji z przeszkodami z uwzględnieniem ogólnych zasad dotyczących Agility i zapewnienia bezpieczeństwa zawodnikom i psom. Starty w zawodach rozgrywane są indywidualnie i drużynowo.

Przeczytaj: Jak pomóc psu z objawami udaru?

Klasy wzrostowe:

  • S – dla psów do 35 cm w kłębie
  • M – dla psów do 43 cm w kłębie
  • L – dla psów powyżej 43 cm w kłębie

Klasy trudności:

  • Agility - A 1, A 2, A 3.
  • Jumping – J 1, J 2, J 3.
  • Klasa „Open” czyli otwarta dla wszystkich z klas A 1, 2, 3 i J 1, 2, 3.\
  • Klasa „0” jest nieoficjalną klasą dla psów zaczynających starty w zawodach. Tory w tej klasie są uproszczone, minimalny wiek psa to 15 miesięcy. Psy z tej klasy nie mogą brać udziału w zawodach w klasie „Open”.

Minimalny wiek psa do startu w zawodach wyższych klas to 18 miesięcy. Przejście z niższych klas do wyższych musi być poprzedzone uzyskaniem odpowiednich wyników na zawodach kolejno w niższych klasach.

Redakcja poleca

REKLAMA