POLECAMY

Co powinnaś wiedzieć, zanim kupisz golden retrievera?

Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat golden retrievera, z którymi powinnaś się zapoznać przed jego zakupem. Koniecznie przeczytaj!
Co powinnaś wiedzieć, zanim kupisz golden retrievera? fot. Fotolia

Golden retriever to rasa psów, która cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Jeśli ty też przymierzasz się do zakupu tego czworonoga, powinnaś przede wszystkim wiedzieć, jaki ma charakter i jak należy go pielęgnować. Specjalnie z myślą o tobie przygotowaliśmy opis rasy golden retrievera, w którym znajdziesz wiele przydatnych informacji, m.in. na temat jego charakteru, ceny i hodowli. Koniecznie przeczytaj jego charakterystykę, zanim pojawi się u ciebie w domu.

10 najładniejszych ras psów

 

Golden retriever – opis rasy

Kilka słów o pochodzeniu rasy

Golden retriever to rasa psów, która została wyhodowana pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii (Szkocji) przez Dudleya Mjoribanksa, lorda Tweedmouth. Do powstania tej rasy bez wątpienia przyczynił się rozwój broni palnej – myśliwym potrzebny był pies do sprawnego aportowania zastrzelonych kaczek. Do 1913 roku psy były rejestrowane pod nazwą złocisty flat coated (gładkowłosy), później zaczęto je nazywać żółtymi (yellow) lub złocistymi (golden) retrieverami. Obecna nazwa obowiązuje od 1920 roku. Słowo "golden" określa kolor sierści, zaś "retriever" pochodzi od angielskiego czasownika "to retrieve", który oznacza odzyskiwać/przynosić.

Cechy fizyczne

Golden retriever uznawany jest za jednego z najładniejszych psów na świecie. Ma harmonijną budowę, mocną, zwartą sylwetkę i dobrze rzeźbioną, dość szeroką głowę. Wyróżnia go proporcjonalny tułów, masywna klatka piersiowa i szeroko rozstawione oczy średniej wielkości. Jego czarny nos często jaśnieje z nadejściem zimy. Pokryty jest gęstą, wodoodporną, falistą sierścią.

Golden retriever to rasa, która występuje w dwóch liniach hodowlanych: angielskiej i amerykańskiej. Oba typy różnią się nieco wyglądem. Psy z linii angielskiej wyróżniają się jasnym kremowym lub jasnozłotym umaszczeniem i prostą bądź falowaną sierścią, natomiast goldeny z linii amerykańskiej mają umaszczenie od barwy złotej do czekoladowej (golden retriever czarny lub biały powstaje z krzyżówki). Sierść amerykańskiej odmiany jest prosta bądź falowana. Budowa ich ciała jest znacznie delikatniejsza i smuklejsza.

Golden retriever – charakter

Psy tej rasy są niezwykle spokojne, przyjazne dla otoczenia i posłuszne. Wyróżniają się wysokim poziomem inteligencji i wiernością. Błyskawicznie przywiązują się do swego właściciela i potrzebują bliskiego kontaktu z członkami całej rodziny. Są bardzo tolerancyjne wobec innych zwierząt. Z uwagi na swój łagodny charakter mogą dotrzymywać towarzystwa osobom starszym i dzieciom. Są niezwykle aktywne, energiczne (wymagają dużej dawki dziennego ruchu) i wytrzymałe.  

Golden retriever – cena

Cena szczeniaka z dobrej hodowli wynosi od 1500 do 2500 zł. Niski koszt golden retrievera powinien budzić twoje podejrzenia. Najprawdopodobniej nie jest to pies z rodowodem, dlatego nie daj się nabrać. Lepiej, abyś zainwestowała w szczeniaka rodowodowego – zmniejszysz ryzyko nabycia psa niewiadomego pochodzenia bądź nieprawidłowo zbudowanego, z chorobami genetycznymi itp.   

Golden retriever – średnia długość życia

Średnia długość życia golden retrievera wynosi od 11 do 12, 5 roku. Niestety to jedna z ras psów, która jest podatna na wiele chorób, dlatego właściciel powinien chodzić ze swym pupilem na regularne kontrole do weterynarza. Golden retrievery często cierpią na choroby genetyczne, np. dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, i otyłość (kochają jeść), dlatego nie należy ich przekarmiać. Nierzadko zapadają na raka, w tym mięśniaki, chłoniaki i kostniakomięsaki.

Golden retriever – hodowla

Znaczny wpływ na rozwój szczenięcia pod względem wyglądu, zdrowia i psychiki ma hodowca. To on kojarzy psy, odchowuje miot i decyduje o sprzedaży szczeniąt, dlatego należy wybrać odpowiednią hodowlę. Odpowiedzialny hodowca zapewnia psom doskonałe warunki do życia oraz stałą opiekę weterynaryjną. Dopuszcza do hodowli tylko te osobniki, które uzyskały kwalifikacje hodowlane Związku Kynologicznego w Polsce, a także bada je pod kątem chorób dziedzicznych, na które najczęściej zapadają psy danej rasy. Szczenięta w hodowli powinny mieć stały kontakt z człowiekiem, a najlepiej przebywać w domu. Szczeniak golden retriviera do nowego domu powinien trafić nie wcześniej niż po ukończeniu 7. tygodnia życia wraz z książeczką zdrowia oraz metryką.

Jeśli nie wiesz, na jaką hodowlę się zdecydować, zasięgnij opinii na forum poświęconemu golden retrieverom. 

Kupno rasowego psa – jakie dokumenty?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
my mamy słodkiego goldena i nie wyobrażam sobie teraz zupełnie jakiejkolwiek innej rasy w naszym domu, te psiaki to chodząca słodycz :D ale prawda, są dość delikatne, nasz szczególnie jeżeli chodzi i układ pokarmowy więc stan jego zdrowia w melwecie kontrolujemy dość często bo lepiej jednak zapobiegać czy działać u podstaw problemu niż potem dostrzec go za późno