Pies z miską karmy fot. Adobe Stock

Porównanie karm suchych i mokrych dla psa – która opcja będzie lepsza?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo karm dla psów – suchych i mokrych. Jakie różnice, oprócz konsystencji, występują między nimi? Na co zwracać uwagę wybierając karmę?
Wioletta Górecka / 27.06.2019 15:21
Pies z miską karmy fot. Adobe Stock

Zbilansowana dieta, dostarczająca zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników, adekwatnych do aktualnego zapotrzebowania (wiek, aktywność, choroby, ciąża i karmienie) to punkt wyjścia dla zdrowia i kondycji psiaka.

Najłatwiejszym sposobem na karmienie psa jest podawanie mu gotowej odpowiednio zbilansowanej karmy. Do wyboru są karmy suche i mokre. 

Na skróty:

 1. Jak karmić psa?
 2. Jak wybierać karmy dla psów?
 3. Karma sucha - cechy
 4. Karma mokra - cechy
 5. Karmy suche vs mokre - porównanie
 6. Mix feeding - co to jest?

Czym najlepiej karmić swojego psa?

Karmienie psów wbrew pozorom nie jest wcale zadaniem łatwym. Posiłki muszą być nie tylko pełnowartościowe – pies musi także lubić swój pokarm. Jeśli jedzenie nie będzie mu smakowało, może go po prostu nie jeść – a to grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Z tego względu przyrządzanie psom domowych posiłków wciąż jest bardzo popularne. Nie jest to zły pomysł, pod warunkiem jednak, że znasz potrzeby zwierzaka i jesteś w stanie stworzyć odpowiednio zbilansowane posiłki, które pokryją jego zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze.

Jednak najbardziej właściwym wyjściem będzie karmienie pieska gotowymi karmami wysokiej jakości – suchymi lub mokrymi. Czym różnią się od siebie i jaki rodzaj najlepiej wybrać?

7 błędów, jakie najczęściej popełniamy w żywieniu psów!

Karmy dla psów – na co zwracać uwagę?

Wybierając karmę dla psa, w pierwszej kolejności trzeba przeanalizować jej skład. Chwyty marketingowe stosowane przez producentów nie zawsze mają odzwierciedlenie w stanie faktycznym. Obietnice wypisane na opakowaniu najłatwiej zweryfikować przyglądając się właśnie składowi.

Dobra karma to ta zawierająca jak najwięcej mięsa, bez dodatku polepszaczy smaku i bezwartościowych zapychaczy, między innymi zbóż. Istotne jest również, by karma zawierała warzywa i owoce.

Karma sucha - najważniejsze cechy

Najczęściej wybieraną karmą jest sucha. Dostępna w każdym sklepie, wygodna w dawkowaniu, nie wymaga specjalnych warunków przechowywania, a po otwarciu jest jeszcze długo przydatna do spożycia. Dzięki tym cechom ma wielu zwolenników.

Kaloryczność

Sucha karma jest dość kaloryczna, dlatego do zaspokojenia głodu psa nie potrzeba dużej porcji. Taka karma zawiera jednak niewiele wody, dlatego przy tym sposobie żywienia psu trzeba zapewnić większą porcję wody każdego dnia. W przeciwnym wypadku może się odwodnić. 

Walory smakowe i wygoda spożywania

Twarde chrupki są zazwyczaj mało aromatyczne, dlatego stanowią średnią atrakcję dla zwierzęcia. Sposobem na poprawienie smaku może być dodawanie do posiłku past smakowych. Dla psów młodych lub starych i słabych, pogryzienie chrupek może być kłopotliwe. 

Miesięczne koszty

Wyższa kaloryczność w stosunku do mokrej karmy sprawia, że miesięczne żywienie psa suchym pokarmem jest tańsze. Do zaspokojenia zapotrzebowania kalorycznego wystarczy mniejsza porcja, niż w przypadku karmy mokrej. 

Dobrej jakości suche karmy dla psów z dużą zawartością mięsa:

Niektórzy producenci praktykują dodawanie sztucznych aromatów, które sprawiają, że pies z apetytem zajada się karmą, która jednak niekoniecznie zapewni mu to, czego potrzebuje.

Zobacz porównanie składów suchych karm z różnych półek cenowych, przeprowadzone na kanale Piesologia i przekonaj się o różnicach, jakie między nimi występują! 

Karmy mokre - najważniejsze cechy 

Mokre karmy w puszkach różnią się od suchych nie tylko konsystencją. Dla wielu psów są bardziej atrakcyjne smakowo i łatwiej je zjeść.

Kaloryczność

Mokre karmy są mniej kaloryczne, niż suche. Trzeba aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie psa, karmy z puszki trzeba podać więcej, niż suchej. 

Walory smakowe i wygoda spożywania

Mięsne, mokre karmy dla wielu zwierząt są o wiele bardziej atrakcyjne - apetycznie pachną już z daleka, mają także więcej smaku. Młode oraz stare i słabe psy, także z chorobami zębów i dziąseł, bardziej radzą sobie z przeżuwaniem miękkiej, galaretowatej masy, niż z gryzieniem twardych chrupek. Mokre karmy mają także więcej wody, dlatego ryzyko odwodnienia z powodu diety jest o wiele mniejsze. 

Miesięczne koszty

Koszty żywienia psów wyłącznie mokrą karmą są wyższe w porównaniu do karmy suchej. Puszek trzeba dać po prostu więcej. 

Karmy suche i mokre - porównanie

Przygotowałyśmy porównanie karm suchych i mokrych, z uwzględnieniem najważniejszych kwestii, a więc:

 • Wygody porcjowania
 • Smaku
 • Kaloryczności
 • Łatwości spożywania
 • Przechowywania
 • Ceny.

Być może to zestawienie ułatwi ci podjęcie decyzji co do sposobu żywienia zwierzaka!

Karmy suche vs. karmy mokre - najważniejsze różnice
Kryterium Karmy suche Karmy mokre
Wygoda dawkowania Bardzo łatwo Trudniej
Smak Mało aromatyczna Bardzo aromatyczna
Kaloryczność Wysoka Niewielka
Łatwość spożywania Twarde chrupki - może być trudne Miękka konsystencja
Przechowywanie Długo po otwarciu Kilkanaście godzin po otwarciu
Wilgotność Niska

 

Wysoka

Miesięczny koszt Niższy - mniejsze spożycie Wyższy - większe spożycie

Mix feeding, czyli łączenie mokrego z suchym

Równie popularny, co przyrządzanie domowych posiłków, jest mieszany sposób karmienia psów: tak zwany mix feeding. Polega on na podawaniu obu rodzajów karm. Praktykując mieszany rodzaj żywienia pupila, trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednich proporcjach obu rodzajów karm.

Nie ma uniwersalnego sposobu karmienia psów mieszając karmy. Najczęściej do najbardziej odpowiadającej właścicielowi i psu formy dochodzi się metodą prób i błędów. Mix feeding praktykować można na przykład w ten sposób:

 • Karma sucha rano, mokra wieczorem (lub odwrotnie)
 • Karma sucha i mokra podane jednocześnie (w jednej misce lub w osobnych)
 • Jednego dnia karma mokra, drugiego sucha.

Uwaga! Nagłe przestawienie psa z karmy suchej na mokrą i odwrotnie, może doprowadzić do problemów trawiennych. Przestawianie powinno być stopniowe i polegać na codziennej zmianie proporcji karm, zwiększając sukcesywnie porcję karmy docelowej.

Zobacz nasz ranking karm suchych i wybierz coś dla swojego pupila!

Nie wiesz, jaką karmę kupić swojemu psu? Może wybierzesz którąś z tych!

Zobacz więcej na temat opieki nad psem!
Najważniejsze aspekty opieki nad psem - to musisz wiedzieć!
Niepokojące objawy u psa - na to musisz szybko reagować!
Gotowa karma czy domowe jedzenie? Porównujemy!