Czym charakteryzuje się żółw czerwonolicy?

Młode żółwie potrzebują pokarmu codziennie, dorosłe zaś co 3-4 dni
Żółw czerwonolicy to jeden z najczęściej wybieranych gadów do domowej hodowli. Przemawia za tym fakt, że jego ubarwienie jest dość efektowne, a długowieczność zapewni, że żółw ten będzie naszym ulubieńcem przez wiele, wiele lat. Czym charakteryzuje się żółw czerwonolicy? Jak wygląda i jak go hodować?
/ 27.06.2011 17:29
Młode żółwie potrzebują pokarmu codziennie, dorosłe zaś co 3-4 dni

Zacznijmy od opisu wyglądu naszego pupila w skorupce. Otóż żółwie czerwonolice dorastają do około 30 centymetrów długości. Osobniki kupowane w sklepach zoologicznych zazwyczaj pochodzą z farm żółwich i ich wymiary są bardzo niewielkie. Ciekawostką jest fakt, że samce są od samic mniejsze o około 6-8 centymetrów.

Młode żółwie mają ubarwienie zielone ze złotymi pasami na skorupie czy kończynach. Osobniki dorosłe zaś wraz z wiekiem zmieniają ubarwienie na brązowe z żółtymi lub białymi pasami. Spodnia część pancerza, tak zwany plastron u młodych osobników ma kolor ciemnożółty, by wraz z wiekiem zmienić się na kolor brązowy z ciemnymi planami. Po obu stronach głowy za oczyma ciągną się czerwone lub brązowe pasy. Stąd właśnie pochodzi nazwa żółwia – czerwonolicy.

Jeszcze przed kupnem żółwia czerwonolicego musimy pamiętać, że mimo swoich niewielkich wymiarów, potrzebują dość dużo wolnej przestrzeni. Przedstawiciele tego gatunku powinny być trzymane w tak zwanych akwaterrariach. Szacuje się, że dla dorosłego osobnika część wodna powinna mieć wymiary 100-120 x 50 x 45-50 cm, część lądowa zaś powinna stanowić przynajmniej 1/3 powierzchni zbiornika wodnego.

Zobacz również: Bazyliszki – jak wygląda opieka i hodowla?

Warto również pamiętać, że żółwie te bardzo brudzą wodę, dlatego też część wodna powinna być wyposażona w bardzo wydajny filtr. Wodę należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu, nawet jeśli zastosujemy filtr. Dno zbiornika możemy wyłożyć grubym żwirkiem akwarystycznym oraz urozmaicić wystrój konarami czy łupkami. Pamiętajmy jednak, aby dodatki i akcesoria zamontować w taki sposób, aby żółw nie był w stanie ich na siebie zrzucić. Nie warto sadzić wewnątrz żadnych roślin, gdyż żółw bardzo szybko je zniszczy. Część lądowa nie może być stroma, aby żółw z łatwością mógł się na nią wdrapać.

Niezwykle ważnym dodatkiem jest żarówka grzewcza umieszczona nad częścią lądową. Nie może to być zwykła żarówka. Powinna to być specjalna lampa UVB o długości fali 5.0. Tego typu lampa jest niezwykle ważna, gdyż promienie UVB przyczyniają się do prawidłowego wzrostu kośćca i skorupy żółwia. Ponadto tego typu światło wzmaga aktywność tego ciepłolubnego gada. Jeśli w pomieszczeniu, w którym trzymamy zbiornik z gadem jest zimno, a różnica temperatur między częścią lądową wyposażoną w lampę, a wodą jest duża, należy zastosować dodatkową grzałkę akwarystyczną.

Wewnątrz należy utrzymywać temperaturę od 34 stopni Celsjusza bezpośrednio pod promiennikiem, do 24 stopni na pozostałej części lądowej. Woda powinna być o około 4-6 stopni chłodniejsza.

Żółwie czerwonolice przyjmują pokarm jedynie w wodzie. Młode osobniki spożywają jedynie pokarmy mięsne, dorosłe zaś przeplatają je z roślinnością wodną. Młode żółwie należy karmić rybami, kiełżem zbrojowym, dżdżownicami, krewetkami, ślimakami lub granulatem. Nie należy stosować jednego pokarmu cały czas, gdyż nie dostarczy on zwierzęciu wszystkich składników odżywczych. Dietę dorosłych osobników należy wzbogacić o mlecz, rzęsę wodną czy inne zioła. Możemy również od czasu do czasu podawać starte warzywa.

Sprawdź również: Domowe jaszczurki – czym charakteryzują się gekony?

Oczywiście nie można karmić żółwi ludzkim jedzeniem, takim jak kurczak, mięso wołowe czy wieprzowe, a już na pewno nie nabiałem, gdyż gady nie trawią laktozy!

Młode żółwie potrzebują pokarmu codziennie, dorosłe zaś co 3-4 dni. Nie należy karmić żółwi zbyt często, gdyż może to doprowadzić do otłuszczenia się wątroby i śmierci zwierzęcia. Nie należy zapominać o podawaniu preparatów mineralno-witaminowych raz w tygodniu z pokarmem. Można je kupić w każdym sklepie zoologicznym.

Redakcja poleca

REKLAMA