Bazyliszki, to jaszczurki pochodzące z Ameryki Środkowej. Dorosłe osobniki dorastają do 80 centymetrów długości, z czego 2/3 stanowi ich ogon. Ciekawą umiejętnością jest ich bieganie po wodzie, dlatego nazywane są także jaszczurkami Jezusa. Bieganie po powierzchni wody umożliwia im rosnąca między palcami błona. Bazyliszki są bardzo płochliwe, co niestety w hodowli terraryjnej skutkuje często rozbitymi o szybę pyskami, gdy przerażony bazyliszek ucieka przed niebezpieczeństwem nie bacząc na żadne przeszkody. Ze względu na swoje tchórzostwo, bazyliszki nie są zwierzętami odpowiednimi do brania na ręce i zabawy ze swym właścicielem.
W sprzedaży są dostępne najpopularniejsze gatunki, na przykład Basiliscus pluriformis czyli bazyliszek płatkogłowy, Basiliscus basiliscus czyli bazyliszek zwyczajny oraz chyba najpopularniejszy Basiliscus vittatus, zwany potocznie bazyliszkiem pasiastym. Charakterystycznym elementem ciała tego gada jest grzebień znajdujący się na ogonie i grzbiecie. Bazyliszki posiadają również charakterystyczne podgardle.
Zobacz również: Pospolite schorzenia u kameleonów – jak zapobiegać i jak leczyć?
Jeśli chodzi o kolorystykę, wszystko zależy od gatunku. Najciekawszą kolorystykę prezentują bazyliszki płatkogłowe. Ich zielone ciało pokrywają białe cętki, a na grzbiecie poniżej grzebienia znajdują się czarne pasy. Bazyliszki pasiaste, jak sama nazwa wskazuje, mają delikatne, jaśniejsze i ciemniejsze pasy na tle brązowego tła i dorastają do około 75 cm długości.
Bazyliszki są gadami mięsożernymi, a ich głównym pokarmem są owady, dżdżownice czy ślimaki. W ramach urozmaicenia diety można podać im też słodkie owoce. Z reguły apetyt im dopisuje, więc należy uważać, aby ich nie przekarmiać. Bardzo ważnym elementem żywienia jest podawanie witamin. Można je aplikować poprzez posypywanie owadów karmowych specjalnymi mieszankami witamin i soli mineralnych, lub też podawać doustnie witaminy w płynie.
Polecamy: Żółwie wodne – jak wygląda ich hodowla?
Terrarium dla bazyliszka powinno mieć dość pokaźne wymiary, najlepiej 150x80x160 cm. Wewnątrz takiego terrarium powinny panować warunki tropikalne. Bazyliszki powinny mieć stały dostęp do wody w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Niestety gady te nie należą do czyścioszków i z reguły wypróżniają się w takim basenie. Brudna woda może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Temperatura wewnątrz takiego terrarium powinna oscylować w granicach 25–32 stopni Celsjusza, a pod żarówką nawet 40 stopni.
Wyposażenie terrarium, w którym żyją bazyliszki, musi imitować ich środowisko naturalne. Uzyskamy taki efekt umieszczając wewnątrz pomieszczenia gałęzie z liśćmi, między którymi gady będą mogły się chować. Należy pamiętać, że bazyliszki to co prawda bardzo ciekawe zwierzęta, ale ich hodowla wymaga wysiłku oraz konsekwencji. Nie należą co prawda do ciekawskich gadów, z którymi można nawiązać kontakt, ale z pewnością sprawią wiele radości właścicielowi.