bąk owad fot. Adobe Stock, Heather Jane

Czy wiesz, że popularnie nazywany bąk nie jest bąkiem?

Czy bąki gryzą? Owad popularnie zwany bąkiem to tak naprawdę trzmiel. Trzmiele są łagodne i musimy się bardzo postarać, żeby nas użądliły. Na przykład je przydusić. Prawdziwy bąk natomiast atakuje ludzi, a jego ukłucia są bolesne.
/ 10.05.2021 14:53
bąk owad fot. Adobe Stock, Heather Jane

Zwyczajowo trzmiele nazywane są bąkami. I jest to błąd. Trzmiele to kuzyni pszczół. Bąki natomiast – pełna nazwa „bąki bydlęce” – są spokrewnione z muchami. W Polsce to pospolite owady, które można spotkać głównie na pastwisku. Ale lepiej ich unikać.

Jak wygląda bąk

Bąk przypomina muchę. Jest szarobrązowy, podłużny, o długości około 2 cm. Na tułowiu ma żółte włoski. Jego oczy są zielone, pierścienie na odwłoku jasnobrązowe.

Samce bąków nie są szkodliwe, odżywiają się głównie nektarem i pyłkiem kwiatów. Samice żywią się natomiast krwią zwierząt, głównie bydła. Atakują również ludzi. Ich ukłucia są bolesne, w dodatku bąki bydlęce mogą przenosić choroby i pasożyty. Lepiej zapobiegać ich ukąszeniom.

bąk bydlęcy

fot. Bąk bydlęcy/Adobe Stock, Geza Farkas

Jak wygląda trzmiel

Co innego poczciwe trzmiele, omyłkowo nazywane bąkami. Trzmiel to duża, krępa i gęsto owłosiona pszczoła w kolorze czarnym, z poprzecznymi żółtymi lub pomarańczowymi pasami. Do niedawna były klasyfikowane jako rodzaj Bombus – co nie dziwi, zważywszy na ich mocno zaokrąglony wygląd.

trzmiel

fot. Trzmiel/Adobe Stock, Grigoriy Lukyanov

Trzmiele to bardzo pożyteczne owady, obok pszczół – najważniejsi zapylacze w naszej strefie klimatycznej. W dodatku w przeciwieństwie do pszczół są w stanie zapylać rośliny uprawiane pod osłonami. Wykorzystuje się je między innymi na plantacjach pomidorów.

Czy „bąki” (czyli trzmiele) gryzą

Niektórzy ludzie spierają się, czy „bąki” – czyli trzmiele –  mogą ukąsić, gdy się je złapie w rękę. Trzmiele same z siebie nie atakują ludzi. Najczęściej przy spotkaniu z człowiekiem uciekają. Może się jednak zdarzyć, że zostaną przyduszone czy nadepnięte, wtedy kąsają.

Nie jest to ukąszenie bardzo bolesne. Trzmiele nie pozostawiają żądła w skórze. Poza tym ich jad zawiera mniej białka, niż na przykład jad pszczoły. Zwykle jedynym objawem ukąszenia jest bolesność i miejscowa opuchlizna. Bardzo rzadko obserwuje się objawy wstrząsu anafilaktycznego, np. atak astmy. Wtedy jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.12.2017 r na zlecenie Edipresse

Czytaj także:
Ukąszenie osy – objawy łagodne i groźne, pierwsza pomoc, rumień po użądleniu [WYWIAD]
Domowe sposoby na mrówki. Poznaj skuteczne metody, by rozwiązać problem
Jak pozbyć się moli spożywczych? Oto sprawdzone sposoby na mole

Tagi: owady