Strach przed występem publicznym

Moja córka została wybrana do zaśpiewania pieśni podczas Mszy pierwszokomunijnej. Bardzo się ucieszyła. Jednak im bliżej uroczystości, tym bardziej się boi, a podczas prób głos jej drży. Czy mogę w jakiś sposób przygotować ją do tego występu i pomóc jej w pokonaniu strachu?
Strach przed występem publicznym

W prowadzeniu pierwszokomunijnej Mszy Św. biorą udział nie tylko księża, ale również dzieci. Niekiedy maluch zostaje wyznaczony do zaśpiewania pieśni, przeczytania fragmentu Pisma Św. lub wygłoszenia z pamięci innego tekstu. Bardzo często okazuje się, że jest to dla niego tak duże przeżycie, że zaczyna się panicznie bać występu i samego dnia uroczystości.

Problemy z publicznym wygłaszaniem jakiegoś tekstu lub zaśpiewaniem pieśni mają niekiedy nawet dorośli. Dla dziecka jest to tym większe przeżycie, że Pierwsza Komunia Św. jest dla niego wyjątkowym dniem. Im bliżej występu, tym bardziej zaczyna myśleć o tym, że może się pomylić lub zapomnieć tekstu, nawet, gdy recytuje go w domu bezbłędnie.

Sposoby na odstresowanie

Niekiedy jest to pierwsze publiczne wystąpienie malucha, dlatego nie powinno nas dziwić, że dziecko panikuje. Jak się okazuje, możemy mu bardzo pomóc w pokonaniu strachu. Szczera rozmowa z rodzicem może wpłynąć na nie pozytywnie.

Zapytaj swoją pociechę, czego tak naprawdę się boi – czy to jest strach przed publicznością czy przed tym, że zapomni tekstu. Postaraj się wytłumaczyć jej, że prawie każdy denerwuje się przed wystąpieniem, nawet osoby, które zajmują się tym zawodowo, np. znani aktorzy. Uświadom jej również, że z pewnością inne dzieci również boją się recytacji.

Pamiętaj, żeby nie strofować malucha, nawet jeśli zapomni tekstu. Dopinguj go w nauce pieśni, a przygotowanie do występu połącz z zabawą. Wówczas nie będzie czuł takiego napięcia. Jeśli to możliwe, niech dziecko uczestniczy we wszystkich próbach. Pomoże mu to przyzwyczaić się do występu przed publicznością.

Wszystkie te metody możemy stosować, jeśli dziecko, mimo strachu, wykazuje choć odrobinę chęci do wystąpienia podczas uroczystości komunijnej. Jeśli maluch płacze, nie chce chodzić na próby, bo wie, że będzie musiał zaśpiewać lub coś wyrecytować, nie zmuszajmy go do wystąpień.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)