Agresja u buldoga francuskiego

Brak czasu dla psa fot. Fotolia
Buldog francuski naszej czytelniczki stał się agresywny w stosunku do jej męża: atakuje go i gryzie. W jaki sposób radzić sobie z agresywnym psem tej rasy, wyjaśnia nasz ekspert.
Brak czasu dla psa fot. Fotolia

Pytanie czytelniczki

Agresja u buldoga francuskiego

Witam. Jakiś czas temu przyjęliśmy pod swój dach buldoga francuskiego. Ma 3 lata i jest wykastrowany. Na początku nie było z nim problemów, choć wydawało mi się, że u poprzednich właścicieli był bity (w pierwszą noc załatwił się w domu i jak tylko to zauważyłam, schował się pod fotel i za żadne skarby nie chciał wyjść, mimo że nie krzyczałam). Ostatnio jednak zrobił się agresywny w stosunku do mojego męża. Nikt mu krzywdy nie robi, nie bije. Mąż się z nim bawi, leży z nim na łóżku, daje mu smakołyki, a on nie wiadomo dlaczego atakuje, gryząc do krwi. Nie wiemy co zrobić, a nie chcielibyśmy się go pozbywać. ~czytelniczka

Odpowiedź eksperta

Buldogi francuskie to psy uparte i inteligentne

Buldog francuski to pies rodzinny, który lubi spędzać czas z rodziną i nie powinniśmy mu tego ograniczać. Choć są to psy bardzo inteligentne i da się je wyszkolić, są również psami dość upartymi, co niedoświadczonemu właścicielowi może sprawiać trochę kłopotu. Zmuszanie takiego psa do wykonywania poleceń „początkującemu” właścicielowi może sprawiać trudności, dlatego też postępując z psem tej rasy warto działać poprzez zachętę. Z powodu dużego uporu psów tej rasy w swoim postępowaniu wobec psa należy wykazać się dużą dozą cierpliwości oraz determinacją. Psy te potrafią być bardzo zaborcze, zarówno o właścicieli jak i o zabawki.

W sytuacji, kiedy pies pojawia się w domu, nie powinniśmy rozpamiętywać jego przeszłości, nawet jeśli była nieciekawa. Nie należy w żaden sposób rekompensować psu poprzednich doświadczeń, ponieważ ten może uznać to za objaw naszej słabości i spróbować narzucić nam swoją wolę właśnie poprzez agresywne zachowanie. Ta zasadę warto stosować do wszystkich ras, które mają tendencję do dominacji (np. cocker spaniel angielski czy jamnik).

Na początku obecności psa w naszym domu warto zakazać psu wchodzenia na meble, nauczyć go ustępowania nam z drogi (np. podczas przechodzenia w ciasnym przedpokoju), a także nauczyć psa podstawowych komend z zakresu posłuszeństwa np. "siad", "zostań",  "do mnie" i "na miejsce".

Jeśli pies wykazuje agresywne zachowania, a także dochodzi do pogryzienia, należy ustalić sztywne zasady panujące w domu i jasno określić psu, co mu wolno, a czego nie.

Jeśli pies leżąc na kanapie w pewnym momencie rzuca się na właściciela, powinniśmy sprowadzić psa z łóżka i jednocześnie skarcić go. Jeśli pies szczerzy na nas zęby, nie powinniśmy bać się skarcić go w takiej sytuacji.

To może być trudne zadanie dla właściciela. Wiele osób w takiej sytuacji waha się. Powstaje też problem jak skutecznie skarcić psa, kiedy ten na nas szarżuje.

Gdy pies atakuje swoich właścicieli i kiedy dochodzi do pogryzienia, warto z korzystać z pomocy specjalisty np. instruktora szkolenia psów. Można skorzystać np. ze szkolenia grupowego lub indywidualnego.

Dobrych specjalistów, którzy pomogą nam uporać się  agresywnym psem na pewno warto szukać w pobliskim oddziale Związku Kynologicznego w Polsce.

Polecamy: Jak opanować podekscytowanie psa na spacerze?

Redakcja poleca

REKLAMA