Cocker Spaniel fot. Fotolia

Agresywna reakcja na smycz – jak jej zaradzić?

Pies z agresją reaguje na próbę zapięcia lub odpięcia smyczy? Jaki może być powód takiego zachowania i jak go rozwiązać radzi nasz ekspert.
Cocker Spaniel fot. Fotolia

Pytanie czytelnika

Agresywna reakcja na smycz

Od kilku dni mamy w swoim domu 3-letniego cocer spaniela, którego zaadoptowaliśmy od starszej pani. Pies jest zdrowy i wesoły, ale sprawia problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Reaguje agresją, kiedy chcemy zapiąć lub odpiąć smycz. Przedwczoraj, gdy podniosłem zapiętą smycz, pies rzucił się na mnie i poszarpał mi kurtkę.

Ponadto pies szczeka i warczy, gdy siedzimy z żoną w jednym pomieszczeniu. Zdarza się, że atakuje jedną osobę, gdy ta podchodzi do drugiej. Poza takimi sytuacjami nie mogę na niego narzekać, pozwala się głaskać i łasi się.

Boimy się, że pogryzie dzieci, które niedługo do nas przyjadą, a których pies nie zna. Proszę o pomoc. ~ Wojciech

Polecamy: Lęk i agresja u psa przygarniętego ze schroniska

Odpowiedź eksperta

Dlaczego pies reaguje agresją na smycz?

Problem z przypinaniem i dopinaniem smyczy może wynikać z złych doświadczeń, jakie pies miał w przeszłości, przebywając u poprzedniej właścicielki. Zapewne już nie dowiemy się, co spowodowało takie a nie inne zachowanie. Aczkolwiek, jeśli mamy taką możliwość, możemy spróbować zapytać poprzednią właścicielkę jak wyglądało u niej zakładanie psu obroży i smyczy, jak zachowywał się wtedy pies.

Zdarza się, że osoby starsze, nie w pełni sprawne, czasem wykonują w kierunku psa ruchy, które mogą w nim wywołać agresywne zachowanie.  Oprócz tego osoby, które mają problemy z poruszaniem się lub są po wylewie pies może postrzegać jako słabe i w efekcie może próbować „przejąć kontrolę w stadzie”.

Choć w tym przypadku nie znamy źródła problemu, może on wynikać z którejś z wyżej opisanych sytuacji.

Jak rozwiązać problem agresji psa?

Rozwiązaniem problemu będzie przystosowanie psa do nowych warunków. Mam tu na myśli nowy dom, nowe zasady współżycia i nowych właścicieli. Po pierwsze na pewno nie powinniśmy pozwolić psu na takie zachowanie. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy też bać się psa, kiedy ten na nas warczy i próbuje ugryźć.

Problem mogą Państwo spróbować rozwiązać samodzielnie, początkowo starając się przyzwyczaić psa do samej obecności smyczy w jego pobliżu. Potem kolejno krok po kroku trzeba dążyć do jej spokojnego przypięcia. Może być to jednak dość trudne, zwłaszcza dla niedoświadczonych właścicieli. 3-letni pies ma już swoje przyzwyczajenia, które Państwo będą chcieli teraz zmienić

Nie znając źródła problemu najlepiej poprosić o pomoc specjalistę - np. behawiorystę, który znajdzie źródło problemu. To samo dotyczy ataków na przychodzącą osobę. Jedno i drugie zachowanie może być ze sobą powiązane.

Najlepiej zaprośmy do domu fachowca, który określi problem i wybierze właściwe dla niego rozwiązanie. Prosząc eksperta o pomoc rozwiążemy konkretny problem najkrótszą drogą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)