POLECAMY

4 zasady pielęgnacji husky

Choć syberian husky pochodzą z dalekiej Syberii, w latach 70. ubiegłego wieku zrobiły zawrotną karierę i stały się miejskimi maskotkami. Sprawdź czy dałabyś radę właściwie opiekować się psem tej rasy.
/ 10 miesięcy temu
4 zasady pielęgnacji husky fot. Fotolia

Te psy nie nadają na kanapowych pieszczochów, nie służy im życie w mieście, ale skoro muszą zaspokajać zachcianki mieszczuchów warto wiedzieć jak je pielęgnować i czego potrzebują.

1. Ruch.

Aby być w formie, husky wymaga bardzo dużo aktywności fizycznej. Spokojny spacer to dla niego zdecydowanie za mało. Psa powinno się wyprowadzać w takie miejsce, gdzie może swobodnie i bezpiecznie pobiegać. Warto pamiętać, że husky lubi gonić poruszające się przedmioty, np. samochody i ma tendencję do ucieczek. Najlepiej używać długiej smyczy i szelek. Zamknięty na ograniczonej przestrzeni wykazuje wielki talent do wynajdywania wszelkich dziur lub do robienia podkopów. Warto mieć to na uwadze.

2. Pielęgnacja sierści.

Ozdobą psów tej rasy jest piękna, niezwykle gęsta sierść, która wymaga regularnego czesania. Dwa razy do roku, gdy zwierzę ją zrzuca trzeba to robić nawet kilka razy na dobę. Wówczas najlepiej sprawdzi się szczotka z gęstymi cienkimi metalowymi końcami. Nie wolno zaniedbać czesania, bo potem trudno usunąć zbite "kołtuny". Psy nie wymagają innej specjalistycznej pielęgnacji typu trymowanie czy strzyżenie. Nie ma też konieczności kąpania psa, jeśli będzie regularnie czesany.

3. Karmienie.

Husky nie należą do takich łakomczuchów jak np. retrivery, ale prawidłowe żywienie jest ważne ze względu na wygląd sierści. Jeśli zdecydujemy się na karmę gotową, kupowaną w sklepie powinna być ona bardzo dobrej jakości, odpowiednio zbilansowana. Nie trzeba wtedy (a nawet nie należy) podawać psu dodatkowych preparatów witaminowych. Co do dawek, najlepiej stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Jeśli zdecydujemy się sami gotować, wybierajmy mięso z chrząstkami, z ludzkiego punktu widzenia - jak najgorszej jakości. Może to być wołowina, jagnięcina, baranina, cielęcina, wieprzowina (koniecznie gotowana), drób (też gotowany). Wzbogaćmy je o warzywa: marchew, buraki, seler, pietruszkę. Warto też uzupełnić dietę o biały ser, gotowane jajko, jabłka, banany.

4. Towarzystwo.

Husky żyje w stadzie, jest psem towarzyskim i nie powinien przebywać długich godzin w samotności. Pozostawiony sam sobie nudzi się (często wtedy wyje), staje się nerwowy i nieszczęśliwy. Trzeba mu poświęcać dużo czasu, bawić się, albo zapewnić towarzystwo innych zwierząt.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)